Επιστήμη

02.03.2017

Το Αριστοτέλειο Εκπαιδευτήριο Σερρών σας καλοσωρίζει στο 3ο μαθητικό συμπόσιο του Δικτύου Λυκείων Κεντρικής Μακεδονίας




Το Αριστοτέλειο Εκπαιδευτήριο Σερρών σας καλοσωρίζει στο 3ο μαθητικό συμπόσιο του Δικτύου Λυκείων Κεντρικής Μακεδονίας ASPnetUnescoστο οποίο συμμετέχουν Δημόσια και Ιδιωτικά Σχολεία της Κεντρικής Μακεδονίας, της Αττικής αλλά και του μείζονος Ελληνισμού από την Κύπρο σε συνεργασία με το υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και την Ελληνική Εθνική Επιτροπή για την Unesco.

Toγεγονός ότι ο θεσμός του Μαθητικού Συμποσίου τα δύο προηγούμενα χρόνια γνώρισε επιτυχία και αποδοχή τόσο από τους συμμετέχοντες μαθητές, όσο και από τους εκπαιδευτικούς, κινητοποίησε το Αριστοτέλειο Εκπαιδευτήριο Σερρών να συνεχίσει τον θεσμό στην Κεντρική Μακεδονία, αναλαμβάνοντας τη φιλοξενία του προγράμματος, την πεποίθηση ότι τα ιδανικά της Unescoπρέπει να μεταλαμπαδευτούν στις επόμενες γενιές και να αποτελέσουν αρωγό στην εξέλιξη και την πρόοδο.


Το θέμα του 3ου Συμποσίου είναι:


«Άυλη Πολιτισμική Κληρονομιά και η ανάπτυξη των τοπικών κοινωνιών»

Με αφορμή το θέμα του Συμποσίου, οι μαθητές έρχονται σε επαφή με προφορικές παραδόσεις, παραστατικές τέχνες, κοινωνικές πρακτικές, γιορτές και τελετές, γνώσεις και πρακτικές που σχετίζονται με τη φύση και το σύμπαν ή γνώσεις και τεχνικές για δημιουργία χειροποίητων κατασκευών. Το σχολείο άλλωστε πρέπει να δίνει στους νέους κατευθύνσεις, οράματα, ελπίδες, να είναι εκκολαπτήριο ελεύθερων και δημιουργικών ανθρώπων, να τους δίνει τη δυνατότητα να σκέφτονται και να εκφράζονται ελεύθερα. Δεν πρέπει να βάζει περιορισμούς στη δημιουργικότητα και στη φαντασία αλλά να αποτελεί μέσο αφύπνισης συνειδήσεων και έμπνευση για κάτι καλύτερο. Οι νέοι είναι το μέλλον της κοινωνίας. Είναι καθήκον, επομένως, του σχολείου να βοηθάει τους νέους να γνωρίσουν την παράδοσή τους και βασισμένοι σ΄ αυτήν να οραματίζονται ένα καλύτερο μέλλον.

Πιστεύουμε ότι στο τέλος των εργασιών του Συμποσίου όλοι θα έχουμε κατανοήσει ότι η προστασία της άυλης πολιτισμικής κληρονομιάς αποτελεί σημαντικό παράγοντα διατήρησης της πολιτιστικής ποικιλομορφίας μπροστά στην τάση ομογενοποίησης που προκύπτει από την παγκοσμιοποίηση.

Πρόγραμμα Συμποσίου

Παρασκευή 3 Μαρτίου 2017

09:30 – 10:00 Προσέλευση Σχολείων, Εγγραφή Συνέδρων.
10:00 - 10:30 Προσφωνήσεις – Χαιρετισμοί – Κήρυξη έναρξης εργασιών.
10:30 - 12:00 Α’ Μέρος Καλλιτεχνικής Εκδήλωσης.
12:00 - 12:30 Διάλειμμα.
12:30 – 14:00 Β’ Μέρος Καλλιτεχνικής Εκδήλωσης.
14:00 - 15:00 Γεύμα
15:00 – 15:30 Ενημέρωση Προεδρείων
15:30 – 18:30 Έναρξη συζήτησης στις ομάδες εργασίας. Συνεδρίαση καθηγητών-συμβούλων.Συγγραφή πορισμάτων από τους προέδρους και γραμματείς των επιτροπών.
18:30 – 20:30 Απογευματινή Εκδήλωση
20:30 Αναχώρηση

Σάββατο Μαρτίου 2017

09:00 – 10:00 Προσέλευση
10:00 – 12:00 Έναρξη Ολομέλειας (Α’ Μέρος). Ανακοίνωση πορισμάτων από τα προεδρεία των ομάδων εργασίας και συζήτηση στην ολομέλεια.
12:00 – 12:30 Διάλειμμα.
12:30 – 14:00 Ολομέλεια (Β’ Μέρος). Συνέχεια των ανακοινώσεων των πορισμάτων στην ολομέλεια.
14:00 Λήξη Συμποσίου και αποχώρηση Συνέδρων

Θέμα του 3ου Μαθητικού Συμποσίου του Δικτύου Λυκείων Συνεργαζόμενων Σχολείων ASPnet UNESCO Κεντρικής Μακεδονίας είναι:

«Η Άυλη Πολιτισμική Κληρονομιά και η ανάπτυξη των τοπικών κοινωνιών».

Υποθέματα του Συμποσίου είναι:

α. Παραδοσιακά επαγγέλματα: αναβίωσή τους και προοπτική ανάπτυξης μέσω αυτών.

β. Γαστρονομία: γεύσεις της παράδοσης και η συμβολή τους στην ανάπτυξη.

γ. Εθιμικά δρώμενα στον κύκλο του χρόνου.

Τα Σχολεία και οι Συμμετέχοντες Μαθητές και Καθηγητές:

Αρσάκειο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης
Υπεύθυνες Καθηγήτριες: Βέργουλα Μαρία-Αμαλία, Βουλγαράκη Αντωνία
Μέλη Συμποσίου: Παπαθανασίου Ελένη-Άννα (πρόεδρος), Μπαρκάμπα Βασιλική (γραμματέας), Αθανασίου Άννα, Βραΐλας Μάρκος, Ελεκίδου Αικατερίνη, Θεοδωρακιόγλου Αιμιλία, Κουτσοκώστας, Χρήστος, Μαυρίδου Μαρίνα, Μαυρόπουλος Θεόδωρος, Τσακνάκης Γεώργιος.

ΓΕΛ Ελληνογαλλική Σχολή Καλαμαρί
Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Νάννου Ξανθίππη
Μέλη Συμποσίου: Ζωνίδης Διογένης (πρόεδρος), Παπακωνσταντίνου Μαγδαληνή (γραμματέας), Βογιατζή Δήμητρα, Θεοχαρίδου Σοφία, Μπουζιώτη Ελένη, Μπρόβα Μαρία-Ελένη, Νιβουρλή Δέσποινα, Παπάζογλου Μαρίνα, Σαλαμώτα Ελευθερία, Χατζηχρήστου Μυρτώ.

ΓΕΛ Ευκαρπίας Θεσσαλονίκης
Υπεύθυνος Καθηγητής: Σέντερης Πασχάλης
Μέλη Συμποσίου: Μουφτόγλου Γεώργιος (πρόεδρος), Γαλιγαλίδου Σοφία (γραμματέας), Χαϊδευτός Ιωάννης, Γουλιάνας Θεόδωρος, Παπαδοπούλου Έλλη, Φραγκούδη Βαΐα, Παρασκευαΐδου Ειρήνη, Σιμιτσή Δέσποινα, Σαραγιώτου Τατιάνα, Βερβεράκη Ιωάννα.

4ο ΓΕΛ Ηρακλείου Αττικής
Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Αντωνάκου Κατερίνα
Μέλη Συμποσίου: Μασσιάς Γεώργιος (πρόεδρος), Παπαζαφείρη Κωνσταντίνα (γραμματέας), Αποστόλου Ζήσιμος, Γεραφέντη Μηχαηλίνα, Ζαχαροπούλου Μαρία, Καραγιάννη Δέσποινα, Μπουρούτη Ελένη, Ριμίκη Ζωή, Σολδάτου Αλεξία.

ΓΕΛ Μίκρας Θεσσαλονίκης
Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Παπαϊωάννου Χρύσα
Μέλη Συμποσίου: Δεληγιάννη Νικολέττα (πρόεδρος), Δασκαλάκη Ελένη (γραμματέας), Αλεξανδρίδου Ειρήνη-Όλγα, Γουγούσης Ιωάννης, Παπαμιχαήλ Ιωάννης, Παντελίδου Μαρίνα, Παραστατίδη Καλλιόπη, Χατζηιορδάνογλου Μιχάλης, Χατζηκυριακίδου Παρασκευή, Χατζούλη Τερψιθέα.

2ο ΓΕΛ Μίκρας Θεσσαλονίκης
Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Βαρβαρά Νίκη
Μέλη Συμποσίου: Χατζή Άννα (πρόεδρος), Χατζηγεωργάκη-Κιουτσούκη Ναταλία (γραμματέας), Ευσταθίου Άννα, Κοκκινάκη Λαμπρινή, Τράκας Αντώνης, Τσαγκάρη Όλγα, Λάζου Αθανασία, Χαλουλάκου Βασιλική, Ράσμαν Δέσποινα, Φιλιππόπουλος Σωτήρης

ΓΕΛ Πεντάπολης Σερρών

Υπεύθυνες Καθηγήτριες: Μπότσιου Βασιλική, Αμπατζή Ευαγγελία
Μέλη Συμποσίου: Κουσιαντζής Μιχαήλ (πρόεδρος), Παλάζη Στέλλα (γραμματέας), Ζάχαρη Ζωή, Ζώγου Ελένη, Κουράνι Λεντίνα, Μπίμπαλας Μάλαμας, Μπομπότας Χρήστος, Τζήρου Κατερίνα, Τόλλιλης Χρίστος, Τσαρούχα Ιορδάνα, Τσαρούχας Γιάννης, Τσιακίρη Χριστιάννα.

1ο ΓΕΛ Σερρών

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Τζιάρα Μαγδαληνή
Μέλη Συμποσίου: Δημητρανόπουλος Μενέλαος (πρόεδρος), Τσίπου Χρυσούλα (γραμματέας), Αλεξανδρίδης Φώτης, Καρανικόλα Ζωή, Αραπάκης Παναγιώτης, Δημητρανοπούλου Πανωρέα, Κερέζης Αργύρης, Τσιαμπακάρη Ειρήνη, Τσιλλιγγίρη Αικατερίνη.

2ο ΓΕΛ Σερρών

Υπεύθυνος Καθηγητής: Κουταντώνης Σταύρος
Μέλη Συμποσίου: Τσούκα Καλλιόπη (πρόεδρος), Λαδοπούλου Ζαχαρούλα (γραμματέας), Αθανασιάδου Στυλιανή, Καπλανίδου Χριστίνα, Κεφαλά Ζωή, Ρούσου Μαργαρίτα, Σέμκας Νικόλαος, Τράμπα Εβελίνα, Τσιαχτά Δομινίκη, Τσινίκας Γεώργιος.

ΓΕΛ Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη

Υπεύθυνοι Καθηγητές: Καρατζιούλα Ευαγγελία, Λύσσας Νικόλαος
Μέλη Συμποσίου: Τσιμπάνη Μαρία-Ελένη (πρόεδρος), Λύσσας Κωνσταντίνο (γραμματέας), Αβραμίδου Ναταλία, Αργυροπούλου Χαρίκλεια, Δημητρίου Ευτυχία, Μπερζαμάνης Χάρης, Θωμαΐδου Ιωάννα, Φαϊτατζόγλου Αναστασία, Χρυσοστομίδου Αφροδίτη, Χρυσοστομίδου Μαρία και στο καλλιτεχνικό μέρος: Κλιματσάκη Αγγελική, Σιδηροπούλου Βασιλική.

Αριστοτέλειο Εκπαιδευτήριο Σερρών
Συντονιστής καθηγητής Μαθητικού Συμποσίου: Πουλιτσίδης Αγάπιος
Υπεύθυνοι Καθηγητές: Γαϊτάνη Ελένη, Μήτσιου Ειρήνη, Μυσιρλή Όλγα, Πασχαλίδου Αφροδίτη, Πουλιτσίδης Αγάπιος
Μέλη Συμποσίου: Κιάκος Απόστολος (πρόεδρος), Ρούντου Αλεξάνδρα (γραμματέας), Βέρρου Έλενα, Γάλβα Πηνελόπη, Δαβίτη Δήμητρα, Ελιόγλου Δήμητρα, Εξέκη Μαρία, Εξέκη Σταυρούλα, Ξακουστός Αλέξανδρος, Καζακίδου Έλενα, Κάτος Κωνσταντίνος, Κωνσταντινίδου Χριστίνα, Τενεκετζή Έλια, και στο καλλιτεχνικό μέρος: Μπότσιου Μαρία.

 Αριστοτέλειο Εκπαιδευτήριο
Διαβάστηκε 83 φορές