20.3 C

Αλπικό Σκι: Nέο ρεκόρ καριέρα τον Χρήστος Μαρμαρέλλης

Ο Χρήστος Μαρμαρέλλης έκανε το καλύτερο πλασάρισμα από ελληνική πλευράς στον τρίτο αγώνα στην Ράβνα Πλάνινα

Ο αθλητής του Πανσερραϊκού ολοκλήρωσε το πρώτο σκέλος σε 48.64, ενώ στο δεύτερο ο χρόνος του ήταν 48.08 τερματίζοντας στην 12η θέση με συνολικό χρόνο 1:36.72 συγκεντρώνοντας παράλληλα 86,78 βαθμούς βελτιώνοντας το 92,16 που είχε στον αγώνα της Γιαχορίνα πριν από τέσσερις ημέρες.

Αυτό ήταν και το καλύτερο πλασάρισμα για την ελληνική αποστολή στον τρίτο και τελευταίο αγώνα τεχνικής κατάβασης στη Βοσνία, με τον δις νικητή Γιάννη Πρώιο να μην τερματίζει στο δεύτερο σκέλος του αγώνα.

Από εκεί και πέρα ο Μάνος Ζωγράφος ήταν αρκετά σταθερός και στις δύο διαδρομές έχοντας χρόνους 48.88 και 48.92 και με το συνολικό 1:37.80 κατέκτησε την 18η θέση μαζεύοντας 95.41 βαθμούς στην ειδική βαθμολογία της FIS.

Τον ταλαντούχο 20χρονο αθλητή του ΕΟΣ Νάουσα, ακολούθησε ο Θανάσης Τσιτσέλης, ο οποίος ήταν είχε καλύτερο χρόνο στο δεύτερο σκέλος του αγώνα κατεβαίνοντας τις 56 πόρτες σε 48.75 βελτιώνοντας το 49.24 της πρώτης διαδρομής και με συνολικό χρόνο 1:37.99 κατέλαβε την 19η θέση, ενώ συγκέντρωσε 96.93 βαθμούς επίδοση ρεκόρ για τον 18χρονο από τα Γρεβενά.

Όσο για τους υπόλοιπους Έλληνες αθλητές, Γιώργος Γραμματικόπουλος, Νίκος Μαυρόπουλος και Δημήτρης Ασβεστάς δεν κατάφεραν να τερματίσουν στο πρώτο σκέλος του αγώνα.