20.3 C

Ανάσα για τον Πανσερραικό : Νίκησε τον Εθνικό 5-2 !!

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 5-2

ΤΟ ΜΑΤΣ:

Έχοντας από ένα ημίχρονο ο Πανσερραϊκός κατάφερε να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα επικρατώντας του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με το επιβλητικό 5-2, λίγες μέρες μετά το ηχηρό… χαστούκι από το Καλαμπάκι και να «ανασάνει» βαθμολογικά.

Η ομάδα του Ηλία Εγγονίδη, θύμισε κάτι από την… πρόσφατη ήττα και εμφάνιση στο Καλαμπάκι καθώς στο α’ ημίχρονο μπήκε μουδιασμένη, αδιάφορη και χωρίς να γίνει απειλητική στην εστία του Εθνικού. Από την άλλη μεριά οι φιλοξενούμενοι, στάθηκαν καλά αμυντικά για 45 λεπτά, καταφέρνοντας να προηγηθούν στο σκορ με τους Μαλτέζο στο 21’ και Δεδελούδη στο 36’ «παγώνοντας» το ήδη παγωμένο λόγω καιρικών συνθηκών Δημοτικό γήπεδο Σερρών.

Οι Σερραίοι προς το τέλος του α’ μέρους πίεσαν και κατάφεραν να μειώσουν με τον Κονταξή στο 45’ μπαίνοντας στα αποδυτήρια με το 1-2.

Μονόλογος στη συνέχεια…

Στο β’ μέρος και με τις οδηγίες του Ηλία Εγγονίδη στα αποδυτήρια, ο Πανσερραϊκός «ξύπνησε», άρχισε να πιέζει την αντίπαλη άμυνα και να προσφέρει απολαυστικό ποδόσφαιρο με πρωταγωνιστές τους Κονταξή, Ομπόσου να δημιουργούν και τους Παπαβασιλείου, Γκούρτσα να εκτελούν!.

Στο 56’ ο Κονταξής, από τους πιο δραστήριους παίκτες των «λιονταριών», με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή ισοφάρισε σε 2-2. Η πίεση ήταν «καταιγιστική» στη συνέχεια του αγώνα, με τον Παπαβασιλείου να κάνει την ολική ανατροπή στο 70’ με πλασέ ύστερα από ωραία ατομική προσπάθεια και πάσα του Ομπόσου, ενώ δύο λεπτά αργότερα ήρθε η σειρά του Γκούρτσα να πετύχει το πρώτο του γκολ με τον Πανσερραϊκό φέτος (καθότι χειμερινό μεταγραφικό απόκτημα) με κεφαλιά μετά από σέντρα του Κονταξή, ενώ το σκορ έκλεισε στο 5-2 και πάλι ο Παπαβασιλείου με πλασέ.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΓΩΝΑ:

Γήπεδο Σερρών: Πανσερραϊκός – Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Διαιτητές: Τακίδης, Χαραλαμπόπουλος, Ιωαννίδης (ΕΠΣ Κιλκίς)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Η. Εγγονίδης): Στεφανίδης, Μπάρδας, Αποστολόπουλος, Καστριτσέας, Κούτλας, Κεχαγιάς (76’ Πέτρου), Κονταξής (85’ Σαρέγκος), Ζιώγας (57’ Πέτρου), Παπαβασιλείου, Γκούρτσας, Ομπόσου (86’ Μπίλης)
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Γ. Δίγκας): Μπαμπλής, Δουρουγιδένης, Λυμπέρης, Σωτηράκης, Γκουντενούδης, Κούλας (81’ Αντωνιάδης), Λίτσιος (58’ Τσαπάνης), Μαλτέζος (76’ Μαρασλής), Γκαϊτατζής, Γκαβανόζης, Δεδελούδης (64’ Καρακασίδης)

ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ:
21’ ΓΚΟΛ! 0-1: Πλασέ του Μαλτέζου μέσα από την περιοχή, ο Εθνικός ανοίγει το σκορ.
29’ Κεφαλιά του Καστριτσέα ο Μπαμπλής απέκρουσε σε κόρνερ.
30’ Κεφαλιά του Ομπόσου η μπάλα ελάχιστα άουτ.
36’ ΓΚΟΛ! 0-2! Ο Εθνικός «παγώνει» για τα καλά τις Σέρρες, με τον Δεδελούδη να διπλασιάζει τα γκολ της ομάδας του.
39’ Φάουλ του Παπαβασιλείου, ο Μπαμπλής απέκρουσε σε κόρνερ.
45’ ΓΚΟΛ! 1-2! Ο Πανσερραϊκός μειώνει το σκορ με τον Κονταξή και μπαίνει στα αποδυτήρια με αλλαγμένη ψυχολογία.
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-2
50’ Ο Παπαβασιλείου πιάνει την κεφαλιά και η μπάλα φεύγει άουτ.
56’ ΓΚΟΛ! 2-2! Ο Κονταξής με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή ισοφαρίζει το ματς!
57’ Σουτ του Γκούρτσα, μπλόκαρε ο Μπαμπλής.
61’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό με τον Γκούρτσα να βγαίνει μόνος με τον Μπαμπλή αλλά σε ετοιμότητα απέκρουσε το πλασέ του ο τελευταίος.
67’ Σουτ του Πέτρου η μπάλα άουτ.
70’ ΓΚΟΛ! 3-2! Ο Ομπόσου κάνει την σέντρα, ο Παπαβασιλείου το πλασέ από το ύψος του πέναλτι και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
72’ ΓΚΟΛ! 4-2! Ο Κονταξής βγάζει ωραία σέντρα και ο Γκούρτσας με κεφαλιά στέλνει για τέταρτη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του Εθνικού.
80’ ΓΚΟΛ! 5-2! Ο Παπαβασιλείου με πλασέ «κλείνει» τον… χορό των γκολ!