9.8 C
Serres

Άρης: Δεν έπεισε, αλλά νίκησε 1-0 τον Πανσερραϊκό

Date:

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια προετοιμασίας σημείωσε ο Άρης. Οι «κίτρινοι» επικράτησαν 1-0 του Πανσερραϊκού χάρη σε εύστοχο πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα, σε αναμέτρηση που διεξήχθη υπό άσχημες καιρικές συνθήκες στο ΔΑΚ Σκύδρας.

Ο Μίχαελ Ένινγκ επέλεξε τον Χουλιάν Κουέστα κάτω από τα δοκάρια με τους Εμάνουελ Σάκιτς και Κριστιάν Γκανέα στο δεξί και αριστερό άκρο της άμυνας αντίστοιχα. Λίντσεϊ Ρόουζ και Γιώργος Δεληζήσης συνέθεσαν το δίδυμο στα στόπερ ενώ μπροστά τους βρέθηκαν οι Λούκας Σάσα και Τζέιμς Τζέγκο. Οι Γιάννης Φετφατζίδης, Ντάνιελ Μαντσίνι και Μπρούνο Γκάμα ήταν η τριπλέτα πίσω από τον προωθημένο Δημήτρη Μάνο.

Λίγα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο, με πρώτη καλή στιγμή αυτή του 37ου λεπτού: από κόρνερ του Φετφατζίδη, ο Ρόουζ στο πρώτο δοκάρι πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε. Λίγο πριν το 45′, αρχικά ο Ζαχαρίας Καβουσάκης νίκησε τον «Φέτφα», με τον Μάνο στην εξέλιξη της φάσης να στέλνει με το κεφάλι την μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά εκτός εστίας του Πανσερραϊκού – πραγματικά σπάνια φάση!

Παρά τη βροχή και τον αέρα, ήταν καλύτερος ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος, με τον Κουέστα να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Στέφανου Πέτρου στο 57′, στην καλύτερη ευκαιρία των «λιονταριών». Δεύτερο δοκάρι – είχαν και τρία στο πρώτο φιλικό με τον Μέγα Αλέξανδρο Αγίας Μαρίνας Βέροιας – για τους «κίτρινους» σε σουτ του Φετφατζίδη στο 64′. Πέντε λεπτά αργότερα, σε φάουλ του Γκάμα, η μπάλα βρήκε στο χέρι παίκτη του Πανσερραϊκού που ήταν εντός περιοχής. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο ίδιος ο Πορτογάλος εξτρέμ για το 1-0 στο 70′! Στο 77′ το φάουλ του Μαντσίνι απέκρουσε ο Γουναρίδης Στέφανος Γουναρίδης. Στα τελευταία λεπτά έγινε και διακοπή ρεύματος, με το 1-0 να μένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Οι συνθέσεις:

ΆΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Σάκιτς (89′ Μπακούτσης), Γκάνεα (72′ Μαρμαρίδης), Ρόουζ, Δεληζήσης (46′ Μπαγκαλιάνης), Σάσα, Τζέγκο, Γκάμα (72′ Σενγκέργκης), Φετφατζίδης, Μαντσίνι (89′ Μαρτίνες), Μάνος (46′ Χατζηπιρπιρίδης).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΌΣ (Άγγελος Διγκόζης): Καβουσάκης (46′ Γουναρίδης), Ζέρης, Γερολύμος, Καλί (68′ Γιανναράκης), Κασμερίδης, Ψάλτης, Όμο (72′ Παπαβασιλείου), Πέτρου (80′ Μασκανάκης), Τσιμίκας (46′ Ντάλα Κόστα), Φάμπρι, Γκούρτσας (72′ Αναστασόπουλος).

* Εκτός αποστολής έμειναν για τον Άρη οι Τόνι Ντάτκοβιτς και Χαβιέ Ματίγια για προληπτικούς λόγους.

** Με τον Εχσάν Χατζισαφί παρόντα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, η Τράκτορ επικράτησε 1-0 της Ναφτ Μασζέντ και πήρε την πρόκριση για τον τελικό Κυπέλλου. Κάτι που σημαίνει πως θα καθυστερήσει κι άλλο η άφιξη του Ιρανού αριστερού μπακ-χαφ στη Θεσσαλονίκη.