14.1 C
Serres

Χρυσό μετάλλιο ο Σερραίος Βαγενάς στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Καζακστάν

Date:

Στην κορυφή του κόσμου βρίσκεται από σήμερα ο Μάριος Αθανάσιος Βαγενάς που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων άρσης βαρών σε πάγκο που διεξάγεται στην πρωτεύουσα του Καζακστάν, Νουρ Σουλτάν.

Όπως και το 2018 όταν ο Σερραίος αθλητής είχε κατακτήσει την 1η θέση στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα open AMEA στη Γαλλία και πάλι στο αγώνισμα της άρσης βαρών σε πάγκο έτσι και σήμερα στην πρεμιέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος

ο Μάριος-Αθανάσιος Βαγενάς μετά από σπουδαία εμφάνιση κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο το οποίο συνοδεύτηκε με δύο πανελλήνια ρεκόρ.

Ο Σερραίος πρωταθλητής, ήταν πρώτος στην κατηγορία των -80 κιλών νέων, αφού σήκωσε 120 κιλά στην πρώτη προσπάθεια και 130 κιλά στην δεύτερη, ενώ ήταν άκυρος στην τρίτη προσπάθεια όπου επιχείρησε να σηκώσει 140 κιλά. Τόσο στην πρώτη, όσο και στην δεύτερη προσπάθεια, ο Βαγενάς κατέρριψε το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ, το οποίο θα μπορούσε να ανεβάσει ακόμη περισσότερο εάν δεν έβγαινε άκυρη η τρίτη προσπάθεια (2-1 η απόφαση των κριτών).

«Θεωρώ ότι ήταν έγκυρη και η τρίτη προσπάθεια. Ωστόσο αυτό που μας μένει είναι τα δύο πανελλήνια ρεκόρ και φυσικά η κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου, το οποίο θα ανεβάσει τη ψυχολογία ολόκληρης της ελληνικής αποστολής που βρίσκεται στο Καζακστάν για τη διοργάνωση. Εύχομαι να έχουμε ανάλογη συνέχεια και τις επόμενες ημέρες», είπε ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Δημήτρης Ιωαννίδης.

Βαγενάς1 epiloges tv

Μάριος ΑΘανάσιος Βαγενάς: «Ξεχωριστή μέρα για μένα»

Ο Παγκόσμιος πρωταθλητής Μάριος Αθανάσιος Βαγενάς αμέσως μετά την επιτυχία του είπε: «Σήμερα είναι μια ξεχωριστή μέρα στην ζωή μου γιατί πέτυχα τον στόχο μου! Θέλω να ευχαριστήσω τους γονείς μου ,τον προπονητή μου Δημήτρη Ιωαννίδη, τον πρώην προπονητή μου και φίλο μου Αναστάσιο Κουνούπη καθώς και τον γιατρό Νίκο Τερζή! Επίσης να ευχηθώ καλή επιτυχία στους συναθλητές μου και να πετύχουμε όλοι μαζί μεγάλες διακρίσεις για την Ελλάδα!!!»

Την δεύτερη θέση στην κατηγορία του Βαγενά, με επίδοση 116 κιλά πήρε ο Βραζιλιάνος Ντε Φρέιτας, ενώ τρίτος με 115 κιλά ήταν ο Μεξικανό Ραμίρεζ Μιραμόντες.

ert

ΑθλητικάΧρυσό μετάλλιο ο Σερραίος Βαγενάς στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Καζακστάν