10.9 C

Διπλό στην Χαλκηδόνα & πάνε για πρωταθλητές χειμώνα με τον Τρικούπη οι Ίκαροι

Όταν και ο αντίπαλος αναγνωρίζει την αξία σου, η νίκη έχει μεγαλύτερη σημασία και το χειροκρότημα των φιλάθλων της Χαλκηδόνας στο τέλος του ματς ήταν μία παραδοχή της ανωτερότητας των Ικάρων που πήραν την εκτός έδρας νίκη με 75-65, παίζοντας και εντυπωσιακό μπάσκετ στο τελευταίο δεκάλεπτο και πλέον με καλή ψυχολογία ετοιμάζονται την Κυριακή να αντιμετωπίσουν στο σπουδαίο ντέρμπι κορυφής στις Σέρρες, τον Χαρίλαο Τρικούπη που για την ώρα έχει την 1η θέση.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Αντιμετωπίζοντας προβλήματα μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, μέχρι δηλαδή να προσαρμοστούν στις απαιτήσεις του παιχνιδιού, οι Ίκαροι κατάφεραν στο υπόλοιπο ματς με πρωταγωνιστές τους Κακιούζη και Γκάτζια να πάρουν ένα μεγάλο διπλό μακριά από την έδρα του και… συνεχίζουν.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, έχοντας την δύναμη της έδρας, ήταν αρκετά εύστοχοι και γρήγορα πήραν προβάδισμα με 12-7, ωστόσο οι Ίκαροι εκμεταλλευόμενοι την δύναμη τους στο ζωγραφιστό κατάφεραν να μαζέψουν αρκετά αμυντικά ριμπάουντ και να βάλουν την μπάλα κάτω από το καλάθι φέρνοντας το ματς στα ίσα με 21-21.

Στο 2ο δεκάλεπτο έχοντας διαβάσει το παιχνίδι των γηπεδούχων, απαγόρευσαν τα περιφερειακά σουτ, που ήταν και το ατού της Χαλκηδόνας και με τον Κακιούζη κάτω από το καλάθι και το Γκάτζια από την περιφέρεια, έτρεξαν σερί 2-12 και ξέφυγαν στο +10(23-33). Κάπου εκεί όμως η βιασύνη τους να αυξήσουν και άλλο την διαφορά, αλλά και το αργό τέμπο των γηπεδούχων που έδειξαν ηρεμία, έφεραν την μείωση του σκορ. Οι Ίκαροι έχασαν αρκετά αμυντικά ριμπάουντ, η Χαλκηδόνα πήρε δεύτερες επιθέσεις και μείωσε σε 37-41, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, μείωσαν και στον πόντο(40-41), αλλά εκεί οι Ίκαροι με βοήθεια από τον Γρίψιο και δύο καλές άμυνες έφυγαν και πάλι στο +4(40-45). Στην συνέχεια και με έναν Γκάτζια καταπληκτικό, να σκοράρει τρίποντα όταν… έκαιγε η μπάλα, οι Ίκαροι έφτασαν μέχρι και το +13 και έκλεισαν το δεκάλεπτο με 48-59 τερματίζοντας κάθε ελπίδα της Χαλκηδόνας για ανατροπή.

Στο φινάλε υπήρχε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο και αυτή φορούσε κυανοκίτρινα. Οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου με απόλυτη συγκέντρωση και πειθαρχία, έβγαλαν αυτοματισμούς στο παρκέ, έπαιξαν περίτεχνο μπάσκετ με Κακιούζη και Γκάτζια και έφτασαν στην εύκολη νίκη, κάνοντας το δύσκολο κοινό της Χαλκηδόνας να τους χειροκροτήσει.

ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ:

# Με 20λεπτη καθυστέρηση ξεκίνησε το ματς, καθώς αφενός οι Ίκαροι άργησαν περίπου πέντε λεπτά να φτάσουν στο γήπεδο, αφού περίμεναν την Αστυνομία να τους μεταφέρει και στην συνέχεια υπήρχε κάποιο θέμα με τον γιατρό του γηπέδου και ο κομισάριος αποφάσισε να ξεκινήσει το ματς αργότερα.

# Δυναμική ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι οπαδοί της Χαλκηδόνας, αλλά σε καμία περίπτωση εχθρική, όπως ίσως περίμεναν κάποιοι…

# Στην 3η περίοδο ο Γεωργιανός δέχθηκε μία αγκωνιά και ο παίκτης που του έκανε το φάουλ έπεσε άτσαλα στο παρκέ με το κεφάλι, με αποτέλεσμα να βγει εκτός και να του τοποθετηθεί κολάρο.

# Μπάσκετ… NBA θύμισαν κατά διαστήματα οι Ίκαροι ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο.

# Όταν η κερκίδα της Χαλκηδόνας κατάλαβε πως το ματς δεν γυρνάει, χειροκρότησε τους Ικάρους προς τέρψιν της προσπάθειας τους.

ΑθλητικάΔιπλό στην Χαλκηδόνα & πάνε για πρωταθλητές χειμώνα με τον Τρικούπη οι...