13.1 C

Δύο χάλκινα στο Παγκόσμιο παίδων ο Μισακιάν του Κρόνου Σερρών

Με δύο χάλκινα μετάλλια θα επιστρέψει ο Αμαγιάκ Μισακιάν από το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Αρσης Βαρών Παίδων – Κορασίδων που διεξάγεται στο Λας Βέγκας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν συγκλονιστικός και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο ζετέ και στο σύνολο! Ταυτόχρονα σημείωσε 4 Πανελλήνια ρεκόρ με τις επιδόσεις του!

Ο Ελληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε στην κατηγορία των 73κ. και στο αρασέ κατέλαβε την 4η θέση. Είχε δύο άκυρες προσπάθειες στα 117 και 124 κιλά, ενώ στην δεύτερη προσπάθεια ήταν έγκυρος στα 118κ.

Στο ζετέ ήταν αλάνθαστος. Σήκωσε 146, 148 και 154 κιλά και χάρισε στην Ελλάδα το χάλκινο μετάλλιο. Στο σύνολο με 272 κιλά ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Οι επιδόσεις του στο ζετέ και στο σύνολο αποτέλεσαν και Πανελλήνια ρεκόρ και κατέρριψε τα αντίστοιχα των ηλικιακών κατηγοριών Εφήβων και Παίδων. Στους Εφήβους το ρεκόρ ήταν 143κ. και 258κ. αντίστοιχα, σύμφωνα με τα στάνταρ, ενώ στους Παίδες στο αρασέ το Πανελλήνιο στάνταρ ήταν 137κ. και στο ζετέ βελτίωσε το δικό του ρεκόρ που ήταν 255κ. από το Πανελλήνιο πρωτάθλημα.