12.6 C

Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ. : 3η θέση και χάλκινο μετάλλιο για τα “λιονταράκια”

Την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στην Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης κατέλαβε η παιδική ομάδα του Αριστοτελείου / Πανσερραϊκού Κρι Κρι

σημειώνοντας νίκη επί της ομάδας του Λεύκιππου Ξάνθης με σκορ 71-54, στον μικρό τελικό της διοργάνωσης που διεξήχθη χθες Σάββατο 13 Μαρτίου στο κλειστό γυμναστήριο της Γεωργιανής.

Σχετικά με τον αγώνα, τα «λιοντάρια» μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και πετυχαίνοντας 26 πόντους στην επίθεση έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με μια υπέρ τους διαφορά 14 πόντων. Στη δεύτερη περίοδο, οι Ξανθιώτες ισορρόπησαν τον αγώνα, αλλά το επιμέρους σκορ αυτής (16-17) διατήρησε τον Πανσερραϊκό Κρι Κρι στη θέση του «οδηγού» στο τέλος του ημιχρόνου (42-29).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα και δεν απειλήθηκαν ποτέ ουσιαστικά, αφού στο 30’ η διαφορά παρέμεινε διψήφια (57-45), ανοίγοντας μάλιστα την ψαλίδα στους +17 πόντους ως το τέλος της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 26-12, 16-17,  15-16, 14-9

Αριστοτέλειο/Πανσερραϊκός Κρι-Κρι (Β. Αλεξανδρής): Βασιλείου, Δάρατζης, Δρουμαλιάς, Ιωαννίδης, Καντάς, Κολοβής, Λάτσιος, Μελαδιανός, Ξακουστός, Παυλίδης, Ραγιάς, Φραγκάκης.

Αξιοσημείωτα από την αναμέτρηση:

• Τα «λιοντάρια» αγωνίστηκαν πληγωμένα στους αγώνες του Final 4, αφού έλειψε και πάλι ο τραυματίας αρχηγός τους Κωνσταντίνος Ξακουστός, ενώ στον μικρό Τελικό οι Κολοβής και Ραγιάς έπαιξαν με ένεση, ο Ιωαννίδης αγωνίστηκε με γαστρεντερικά προβλήματα, και ο Μελαδιανός αποχώρησε τραυματίας στο 35 της αναμέτρησης, έχοντας κατορθώσει μέχρι τότε να πετύχει συνολικά 33 πόντους για την ομάδα του.
  • Συγχαρητήρια στην ομάδα του Αστέρα Καβάλας που, υπό την καθοδήγηση του Σερραίου προπονητή Στάθη Καμαράκη, κατέκτησε την 1η θέση στο φετινό Πρωτάθλημα Παίδων και ευχόμαστε ολόκαρδα να εκπροσωπήσει την Ένωση μας στο Πανελλήνιο.
  • Συγχαίρουμε δημόσια τον Πρόεδρο της Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ. κ. Ν. Νικολόπουλο και το Δ.Σ. αυτής για την άψογη διοργάνωση του Final 4 Παίδων, τους ανθρώπους της ομάδας του Παγγαίου για τη φιλοξενία τους στο «στολίδι» της Γεωργιανής, καθώς και όλους τους διαιτητές των αγώνων που τέλεσαν αμερόληπτα το έργο τους.
  • Ευχαριστούμε τον προπονητή κ. Βαγγέλη Αλεξανδρή για τη σημαντική συνεισφορά του στην πορεία της ομάδας μας.

Χορηγοί του αγώνα: ήταν o όμιλος μονωτικών υλικών «Fibran Α.Ε.», η βιομηχανία ανελκυστήρων «Metron Α.Ε.», η εταιρεία  εμπορίας αγροτικών μηχανημάτων και εφοδίων «ΣΤΑΣΙΝΟΣ Α.Ε.», οι νέες υπηρεσίες χώρου στάθμευσης στο κέντρο της πόλης μας «Terra Parking» και η ελληνική σπιρουλίνα Σερρών «Samalife».

ΑθλητικάΕ.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ. : 3η θέση και χάλκινο μετάλλιο για τα "λιονταράκια"