18.1 C

Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ.: Πρώτη ήττα για τους εφήβους – Δεύτερη σερί νίκη στο ανδρικό

Μία νίκη και μια ήττα, ήταν ο αγωνιστικός απολογισμός του Σαββατοκύριακου,  για τη νεανική ομάδα της ΑΕΣ, η οποία συμμετέχει φέτος σε δύο αγωνιστικές διοργανώσεις,

τόσο στο Πρωτάθλημα Εφήβων όσο και σε αυτό των Ανδρών της Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ., ούτως ώστε οι νεαροί αθλητές να αποκτήσουν όσο το δυνατόν περισσότερες αγωνιστικές παραστάσεις.

Πιο συγκεκριμένα, το απόγευμα του Σαββάτου, η εφηβική ομάδα σημείωσε την πρώτη της ήττα από τους Ικάρους, με σκορ 69-55, ενώ στο παιχνίδι του ανδρικού που διεξήχθη σήμερα στο Κλειστό της Κοιλάδας, οι «γαλάζιοι» επικράτησαν  του Α.Ο. Ηράκλειας, με σκορ 68-58, πραγματοποιώντας τη δεύτερη σερί τους νίκη για φέτος!

ΕΦΗΒΙΚΟ 1

Στο καθαρά αγωνιστικό σκέλος, στο παιχνίδι του Σαββάτου οι Ίκαροι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα με αποτέλεσμα να πάρουν το προβάδισμα από νωρίς ( 1η περίοδος 21-12). Η εικόνα των «γαλάζιων» βελτιώθηκε λίγο στις υπόλοιπες περιόδους, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω, γεγονός που οδήγησε σε δίκαιη ήττα από τους συμπολίτες.

Αναφορικά τώρα με τον αγώνα του ανδρικού, η νεανική ομάδα της ΑΕΣ πέτυχε σήμερα τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο Πρωτάθλημα κόντρα στην επίσης νεανική ομάδα του Α.Ο. Ηράκλειας. Σχετικά με την εξέλιξη του παιχνιδιού,  η ομάδα μας σαφώς επηρεασμένη από το αρνητικό αποτέλεσμα του Σαββάτου, μπήκε νευρικά στο παρκέ με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ με 11-12 στο τέλος της 1ης περιόδου. Από το σημείο εκείνο και μετά οι «γαλάζιοι» προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους επικρατώντας στην επόμενη περίοδο με σκορ 23-14. Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από 17 πόντους έκαστη, ενώ στην τελευταία περίοδο  η ομάδα μας αναδείχθηκε νικήτρια με επιμέρους σκορ 17-15 και 68-58 τελικό.