23.8 C

Με τρία ελληνικά μετάλλια ολοκληρώθηκε στο Κάλιαρι το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας TECHNO 293 και 293 PLUS.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Πέτρος Κονταρίνης του Αθηναϊκού Ναυτικού Ομίλου στα Youth boys, ενώ ο Γρηγόρης Σταθόπουλος του ίδιου ομίλου στους άνδρες και η Αιμιλία Κωστή του Ν.Α.Ο. Κέκρωψ στις γυναίκες στέφθηκαν χάλκινοι πρωταθλητές Ευρώπης.

Τα τελικά αποτελέσματα ανά κατηγορία είναι:

Τ293 YOUTH BOYS (62 σκάφη, 9 ιστιοδρομίες)
1. Π. Κονταρίνης 9β. (2, 1, 1, 1, DSQ, 1, 1, 1, 1)
14. Α. Παναγόπουλος 108β.
15. Σ. Καλπογιαννάκης 118β.
34. Α. Βασμανώλης 264β.

Τ293 PLUS ΑΝΔΡΩΝ (40 σκάφη, 8 ιστιοδρομίες)
3. Γ. Σταθόπουλος 21β. (3, 2, 5, OCS, 1, 2, 6, 2)
6. Φ. Ζαναράς 54β.
10. Α. Κοκκινάκης 80β.
17 Α. Κιούσης – Βούλγαρης 110β.
25. Ι. Κανδηλώρος 144β.

T293 PLUS ΓΥΝΑΙΚΩΝ (14 σκάφη, 8 κούρσες)
3. Α. Κωστή 27β. ( 6, 4, 3, DNC, 4, 3, 4, 3)

T293 YOUTH GIRLS ( 38 σκάφη, 10 κούρσες)

41 Α. Κυριαζάκος 326β.

T293 JUNIOR GIRLS (31 σκάφη, 9 ιστιοδρομίες)
17. Ε.Σ. Καργοπούλου 140β.
21. Δ. Αναγνώστου 154β.
29 Α. Παναγοπούλου 220β.

T293 U13 ( 37 σκάφη, 7 κούρσες)
15. Σ. Μοναστηριώτης 73β.

ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ U21 ILCA 6 ΚΑΙ ILCA 7

Στο Χουρτίν της Γαλλίας τελείωσε και το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U21 της κατηγορίας ILCA 6 και ILCA 7.

Στα ILCA 6 μετά από 11 ιστιοδρομίες η Ε. Καραγεώργου κατέλαβε την 13η θέση με 194 βαθμούς σε σύνολο 61 σκαφών. Η Γ. Χρουνεβέχεν τερμάτισε 43η με 360 βαθμούς.

Στα ILCA 7 στον χρυσό στολίσκο των 55 σκαφών μετά από 11 κούρσες ο Γ. Παπαδάκος τερμάτισε 25ος με 189 βαθμούς και ο Ι. Κεφαλλωνίτης 35ος με 228 βαθμούς.

Λεπτομέρειες στη συνδρομητική σελίδα του ΑΠΕ-ΜΠΕ.

ΑθλητικάΈνα χρυσό και δύο χάλκινα μετάλλια η Ελλάδα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας