10.9 C

Ένα πέναλτι, μια πρόκριση και… Νορβηγία για τον Άρη

Η «λευκή» ισοπαλία στο «Κλεάνθης Βικελίδης» δεν πτόησε τον Άρη, που πέρασε νικηφόρα από την Κύπρο απέναντι στην ΑΕ Λεμεσού και προκρίθηκε στο γ΄ προκριματικό γύρο του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει τη νορβηγική Μόλντε. Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη επικράτησε με 1-0, χάρις στο πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Ντιγκινί, στο 14ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, καθώς στο 83΄ αποβλήθηκε (με δεύτερη κίτρινη κάρτα) ο Γκοντάλ. Ο Άρης θα παίξει το πρώτο παιχνίδι με τους Νορβηγούς, στο «Ακερ» του Μόλντε, την ερχόμενη Πέμπτη.

Ο Άρης ένοιωσε τη ζεστή ανάσα της Λεμεσού, όταν μόλις στο 5ο λεπτό οι Κύπριοι έφτιαξαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία, αλλά ο Κουέστα ανταποκρίθηκε άμεσα στην απειλή του Ουίλερ, μετά από λάθος του Κόρχουτ. Ο Άρης δεν πάτησε καλύτερα από τον αντίπαλό του στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο, ο Φετφατζίδης κι ο Μπάσα φρόντισαν να δημιουργήσουν μεγάλα προβλήματα σε όσες στιγμές βρέθηκαν με τη μπάλα στα πόδια και σε μια από αυτές, ο Αλβανός είχε την έμπνευση να βγάλει τον Ιντέγε απέναντι στον τερματοφύλακα Βοζίνια.

Ντιγκινί: «Ραντεβού στο Μόλντε»

«Ήταν μια πολύ δύσκολη πρόκριση και μάλιστα κάτω από τις γνωστές συνθήκες, με πολύ ζέστη…», είπε εξουθενωμένος από την προσπάθεια στον αγωνιστικό χώρο και την πρόκριση του Άρη, ο Νικολάς Ντικγινί.

«Το πέναλτι είναι μια περίεργη διαδικασία, είναι μια πιεστική στιγμή και πρέπει να είσαι προσεκτικός, να συγκεντρωθείς σε αυτό που έχεις ως στόχο και αυτό θα σε οδηγήσει στην επιτυχία», ανέφερε για το πέναλτι της πρόκρισης, στο οποίο ευστόχησε.