ΕΠΣΜ: Αυτοί θα τιμηθούν στην ετήσια γιορτή της

Την ετήσια γιορτή της θα πραγματοποιήσει η ΕΠΣΜ βραβεύοντας αθλητές, σωματεία και ανθρώπους με σπουδαίο κοινωνικό έργο.

 

 

Πιο συγκεκριμένα, τη Δευτέρα 28 Ιανουαρίου 2019 και ώρα 19.00 θα πραγματοποιηθεί η ετήσια γιορτή της ΕΠΣ Μακεδονίας στην αίθουσα Τελετών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης η οποία είναι αφιερωμένη στον αγώνα ενάντια της έμφυλης βίας και στην αξία της ανθρώπινης ζωής, κατά τη διάρκεια της οποίας θα τιμηθούν σωματεία που διακρίθηκαν την αγωνιστική περίοδο 2017 – 2018 και πρόσωπα με ιδιαίτερη προσφορά στον Πολιτισμό, τον Αθλητισμό και το Ποδόσφαιρο.

Θα απονεμηθούν τιμητικές διακρίσεις για την προσφορά τους στον Πολιτισμό και στον Αθλητισμό:

 

Στους παλαίμαχους ποδοσφαιριστές, Απόστολο Σαββουλίδη, Νίκο Χρηστίδη και Γρηγόρη Φανάρα
Στον αθλητή, Στέλιο Μαλακόπουλο
Στον παράγοντα, Αθανάσιο Μαντά
Στoν ορθοπαιδικό ιατρό, Νίκο Κουκουλιά
Στους πρώην ποδοσφαιριστές των μικτών μας ομάδων που διακρίθηκαν στις εθνικές κατηγορίες, Κώστα Γεωργιάδη και Κώστα Ηπειρώτη.
Στην Ελευθερία Κολλήγα για την προσφορά της στο γυναικείο ποδόσφαιρο
Στους δημοσιογράφους, Νίκο Γιώτη και Δημήτρη Ταμπούρη
Στους ερασιτέχνες παράγοντες, Ιωάννη Ζαντόπουλο, Ευάγγελο Μύθημη και Iωάννη Τσαβδαρίδη.
Στον μη εν ενεργεία διαιτητή, Χρήστο Μήττα
Στους προπονητές, Βασίλη Αντωνιάδη και Χρήστο Παγωνάκη
Στους ερασιτέχνες ποδοσφαιριστές, Σταμάτη Καλτσά και Ελευθέριο Ταχυδρομίδη.
Στον Πάτερ, Αθηναγόρα για το κοινωνικό του έργο
Στο σωματείο, ΠΑΟ Διοικητηρίου για την 90χρονη προσφορά του στον Αθλητισμό και τον Πολιτισμό.
Στο σωματείο, Αρη Καβαλαρίου για την κοινωνική του προσφορά.
Στο Σύλλογο Παλαιμάχων Ποδοσφαιριστών Ανατολικού για την πολύχρονη προσφορά του στο ποδόσφαιρο και την κοινωνία.
Στην μικτή ομάδα Νέων της ΕΠΣ Μακεδονίας για την κατάκτηση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων και στους Ενωσιακούς προπονητές, Θανάση Καναρά και Χάρη Παπαπαναγιώτου.

Επίσης, θα απονεμηθούν τιμητικές διακρίσεις στα σωματεία που αναδείχθηκαν πρωταθλητές, δευτεραθλητές και ανήλθαν κατηγορία, που κατέκτησαν το κύπελλο ήθους, που διακρίθηκαν στο γυναικείο ποδόσφαιρο και στα πρωταθλήματα Υποδομών, κατά την περσινή αγωνιστική περίοδο 2017 – 2018:

 



Στον Αρη Θεσσαλονίκης για την επάνοδο του στη Super League.
Στον Ηρακλή Θεσσαλονίκης για την άνοδο του στη Football League.
Στον ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης για την κατάκτηση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Super League στην κατηγορία Κ 20 ετών και στον προπονητή τους.
Στη γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης για την κατάκτηση του 13ου Πρωταθλήματος Α’ κατηγορίας Γυναικών και του Κυπέλλου Γυναικών για 8η φορά στην ιστορία της και στον προπονητή της.
Στο Αριστοτέλειο Κολέγιο για την κατάκτηση του Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος στην κατηγορία κοριτσιών για 5η συνεχόμενη χρονιά
Για την κατάκτηση του 47ου Κυπέλλου Ερασιτεχνικών Ομάδων της Ε.Π.Σ.Μ.: ΑΟ Καρδίας

Για την άνοδό τους στη Γ’ Εθνική:

ΠΑΟ Κουφαλίων και Ολυμπιακός Κυμίνων

Για την άνοδό τους από την Α’ Ερασιτεχνική κατηγορία στην Α1:

Φοίνικας Πολίχνης, Ιάσων Αυγής, Εθνικός Σοχού, Μελιτέας και Θύελλα Περιστερώνα, Μαραθώνας

Για την άνοδό τους από τη Β’ Ερασιτεχνική κατηγορία στην Α’:

Νέοι Οδυσσέα Κορδελιού, ΑΕ Ελπίδα Τούμπας, Κανονιέρηδες, Αστέρας Ραιδεστού, ΠΑΟ Ξυλούπολης και ΠΑΟ Διοικητηρίου, Αστέρας Αμπελοκήπων, Απόλλων Ζαγκλιβερίου

Για την άνοδό τους από τη Γ’ Ερασιτεχνική κατηγορία στη Β’:

Ελπίδες ΑΕ Ευόσμου, Ενωση Ανθοκήπων Καρατάσου, Αετοί Θεσσαλονίκης 2015, Δράση Αρδαμερίου και Εθνικός Ευόσμου, ΑΣ Παπάδες, Κανάρης, Εθνικός Προφήτη

Για την κατάκτηση του Κυπέλλου Ήθους:

Ομόνοια Σίνδου, Αναγέννηση Προχώματος, Μ. Αλέξανδρος Μελισσοχωρίου, Εθνικός Προφήτη, Γιώργος Κούδας, ΑΕ Μαρτίου, Ακαδ. Ζ. Ζάχου, Ερμής Μηχανιώνας, Νέοι Οδυσσέα Κορδελιού, ΑΕ Ελπίδα Τούμπας, Αγροτικός Αστέρας 2016 Υποδομή, Ελπίδες ΑΕ Ευόσμου

Για τη διάκριση στην Κατηγορία Νέων:

Νέων 2002:Νέοι Οδυσσέα Κορδελιού (πρωταθλητής), Αρης Θεσσαλονίκης

Νέων – Μικτό:ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης (πρωταθλητής), Αθλητική Ακαδημία Γιαννιτσών (1ος όμιλος), Ντίνος Κούης (2ος όμιλος), ΑΕ Ρετζικίου (3ος όμιλος), Αινείας Ακαδ. Ποδ/ρου (4ος όμιλος), Αρης Θεσσαλονίκης (5ος όμιλος), Ποσειδώνας Καλαμαριάς (6ος όμιλος), ΑΕ Φαλήρου (7ος όμιλος), Ακρίτες Συκεών (8ος όμιλος)

Για τη διάκριση στην Κατηγορία Παίδων:

Παίδων 2003:Αρης Θεσσαλονίκης (πρωταθλητής), Μπέμπηδες 2000

Παίδων 2004:Αρης Θεσσαλονίκης (πρωταθλητής), ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης 2005

Παίδων – Μικτό:Κεραυνός Αγγελοχωρίου (πρωταθλητής), Αθλητική Εκπαίδευση – FOUL TRAINING (1οςόμιλος), ΠΑΕ Ποντίων Κατερίνης (2ος όμιλος), Εθνικός Ευόσμου (3ος όμιλος), Νίκη Ευκαρπίας (4ος όμιλος), Ακρίτες Συκεών (5ος όμιλος), Ολυμπιακός Θεσσαλονίκης (6ος όμιλος), Αναγέννηση Ρυσίου (7ος όμιλος), ΑΜΠΣ Διάπλασις (8οςόμιλος)

Για τη διάκριση στην Κατηγορία Προπαίδων 11 Χ 11:

Προπαίδων 11 Χ 11 – Μικτό:Ντίνος Κούης (πρωταθλητής – 3ος όμιλος), Αγροτικός Αστέρας 2016 Υποδομή (1ος όμιλος), ΑΜΠΣ Διάπλασις 2 (2ος όμιλος), ΑΣ Ακαδημίες Πρωταθλητές Πεύκων (4ος όμιλος), ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης (5ος όμιλος)

Για τη διάκριση στην Κατηγορία Προπαίδων 9 Χ 9:

Προπαίδων 9 Χ 9 – Μικτό:Ολυμπιακός Θεσσαλονίκης (πρωταθλητής), Αναγέννηση Χαλκηδόνας (1ος όμιλος), Ερμής Ευόσμου (2ος όμιλος), ΑΟ Πρωτέας (3ος όμιλος), Μπέμπηδες 2000 (4ος όμιλος).

* Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης θα κοπεί η βασιλόπιτα της ΕΠΣ Μακεδονίας, θα προβληθούν video και φωτογραφικό υλικό των τιμωμένων προσώπων και των σωματείων, ενώ στην εκδήλωση θα παρουσιάσει το πρόγραμμά της οι χορωδίες του σωματείου «Αγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος» και του Ωραιοκάστρου.

Πηγή thesstoday.gr

Αφήστε κάποιο σχόλιο

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *