23 C

Γεωργία – Ελλάδα 0-2 στο 90΄

Η πρόκριση στο Μουντιάλ 2022 παραμένει εφικτή για την Ελλάδα, η οποία πήρε δύσκολη εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Γεωργίας.

Η Ελλάδα ήταν σαφώς ανώτερη στο γήπεδο και θα μπορούσε κάλλιστα να προηγείται στο σκορ από την αρχή , αλλά στη φάση του 24ου λεπτού ο διαιτητής έδειξε συνέχεια σε κεφαλιά του Τζαβέλλα όπου φάνηκε ότι ο Λόρια μπλόκαρε την μπάλα μέσα από την εστία του!
Στο 89ο λεπτό ο Γκιορμπελίτζε βρήκε την μπάλα με το χέρι στην μεγάλη περιοχή και ο διαιτητής με τη βοήθεια του VAR υπέδειξε την εσχάτη των ποινών που εκτέλεσε εύστοχα ο Τάσος Μπακασέτας, ενώ στο 90ο η νίκη ολοκληρώθηκε με ένα ακόμη γκολ από τον Δημήτρη Πέλκα!

Oι ενδεκάδες:

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τζαβέλλας, Τσιμίκας, Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Σιώπης, Μπακασέτας, Παυλίδης (46΄Πέλκας), Μασούρας (78΄ Τζόλης)

Γεωργία: Λόρια, Κακαμπάτζε, Κοτσολάβα, Ντβάλι, Γκλορμπελίτζε, Κανκάβα, Αμπουρτζάνια, Λομπανίτζε, Τσακβεντάτζε, Κβαρατσκέλια, Μικετάντζε