20.3 C
Serres

Για πρώτη φορά η Ελλάδα κατακτά δύο μετάλλια σε ευρωπαϊκό πίστας στην ποδηλασία

Date:

Ακόμα μια μεγάλη στιγμή για την Ελληνική ποδηλασία, στο 11ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πίστας ανδρών-γυναικών, στο Plovdiv της Βουλγαρίας, με τον Σωτήρη Μπρέτα να κερδίζει το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα του keirin, το απόγευμα του Σαββάτου 14 Νοεμβρίου.

Ο Έλληνας πρωταθλητής μετά από μια συγκλονιστική κούρσα τερμάτισε στην 3η θέση, πίσω από τον Γερμανό Maximilian Levy και τον Ρώσο Denis Dmitriev. Αυτό ήταν το δεύτερο μετάλλιο της Eλληνικής αποστολής, μετά το χάλκινο που κατέκτησαν οι Σωτήρης Μπρέτας, Κωνσταντίνος Λιβανός και Γιάννης Καλογερόπουλος στο ομαδικό sprint. Αξίζει να σημειωθεί ότι είναι η πρώτη φορά που η Ελλάδα κερδίζει δύο μετάλλια σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πίστας.

Στο ίδιο αγώνισμα ο Κωνσταντίνος Λιβανός αποκλείστηκε στη 2η προκριματική σειρά, τερματίζοντας 4ος, ενώ στο repechage που ακολούθησε ολοκλήρωσε την κούρσα ξανά στην 4η θέση.

Παράλληλα η Αργυρώ Μηλάκη, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, τερμάτισε στη 12η θέση στον αγώνα πόντων γυναικών, ενώ στο ίδιο αγώνισμα των ανδρών ο Ζαφέιρης Βολικάκης, κάνοντας υπερπροσπάθεια ολοκλήρωσε την κούρσα 17ος.

Μία μέρα νωρίτερα, την Παρασκευή 13 Νοεμβρίου, ο Σωτήρης Μπρέτας βρέθηκε μια ανάσα από το βάθρο χάνοντας στο μικρό τελικό, στο sprint ανδρών. Ο Μπρέτας ηττήθηκε με 2-1 από τον Λιθουανό Vasilijus Lendel μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στα τελευταία μέτρα. Ο πρωταθλητής μας βρέθηκε στον μικρό τελικό μετά την ήττα με 2-0 στον ημιτελικό από τον Ρώσο Ολυμπιονίκη Denis Dmitriev με 2-0.
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γερμανός Maximilian Levy που κέρδισε στον μεγάλο τελικό τον Ρώσο Denis Dmitriev με 2-0.

Πηγή-φωτό: Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας

ΕΡΤ

ΑθλητικάΓια πρώτη φορά η Ελλάδα κατακτά δύο μετάλλια σε ευρωπαϊκό πίστας στην...