13.2 C

Ισόπαλος ο ΠΑΟΚ με την ΑΕΛ στη Λάρισα και αναβολή της “στέψης”

Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος με την ΑΕΛ με σκορ 1-1 στην “AEL FC Arena” και η κατάκτηση του πρωταθλήματος πήρε… παράταση.

Ο Δικέφαλος του Βορρά προηγήθηκε με ένα καταπληκτικό γκολ του Πέλκα στο 55ο λεπτό με σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, όμως στο 64΄ ο Γιακιμόφσκι ισοφάρισε με ένα… περίεργο γκολ καθώς επιχείρησε να σεντράρει με το αριστερό πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς είχαν ευκαιρίες, με Σφιντέρσκι, Καρέλη και Ζαμπά να μην βρίσκουν στόχο και το 1-1 να παραμένει μέχρι το σφύριγμα της λήξης. Ανησυχία έχει προκαλέσει ο τραυματισμός του Βιεϊρίνια στο 33ο λεπτό του ματς, με τον Πορτογάλο να γίνεται αναγκαστική αλλαγή έχοντας πατήσει άτσαλα στο έδαφος και πιάνοντας το γόνατό του. Αύριο θα υποβληθεί σε εξετάσεις για να διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς.

[pro_ad_display_adzone id=”72992″]

Οι “ασπρόμαυροι” δεν κατάφεραν να κερδίσουν και να πανηγυρίσουν απόψε την κατάκτηση του τίτλου, κάτι που μπορούν να κάνουν την επόμενη Κυριακή, στον αγώνα με τον Λεβαδειακό στην Τούμπα, όπου χρειάζονται πια έναν βαθμό. Η ομάδα του Λουτσέσκου, πάντως, διατήρησε το αήττητο, μετρώντας πλέον 24 νίκες και 4 ισοπαλίες σε 28 αγωνιστικές στην Super League.

ΑΕΛ (ΦΕΣΤΑ): Κρίστινσον, Μιλοσάβλιεβιτς, Γιακιμόφσκι (85′ Γκόλιας), Σικάφκα, Μόρας, Μπέρτος (43′ Καρανικάς), Μπράλιτς, Ζίφκοβιτς, Νούνιτς, Γκόικοβιτς (29′ Ζίζιτς), Φατιόν.

ΠΑΟΚ (ΛΟΥΤΣΕΣΚΟΥ): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (36′ Γιαννούλης), Σάκχοφ, Ολιβέιρα (79′ Ζαμπά), Λημνιός (84′ Καρέλης), Πέλκας, Μπίσεσβαρ, Σβιντέρσκι.