23.6 C

Καράτε: Ξανά στο βάθρο ο Στέφανος Ξένος – Κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στο Ντουμπάι (video)

Για άλλη μια φορά, 3η συνεχόμενη σε διάστημα 20 ημερών, ανέβηκε στο βάθρο ο Έλληνας παγκόσμιος πρωταθλητής του Καράτε, Στέφανος Ξένος, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο, στη διοργάνωση K1 PL, στο Ντουμπάι.

Ο νεαρός Έλληνας παγκόσμιος πρωταθλητής του Καράτε πήγε στον τελικό του pool, έχοντας σημειώσει 3 νίκες σε αντίστοιχους αγώνες.

Όμως ηττήθηκε από τον Καζάκο πρωταθλητή, με αποτέλεσμα να αγωνιστεί στον τελικό του repechage. Σ’ αυτήν την αναμέτρηση, ο Έλληνας παγκόσμιος πρωταθλητής του Καράτε, Στέφανος Ξένος, νίκησε τον Μαυροβούνιο πρωταθλητή, κατακτώντας επάξια την 3η θέση στην κατηγορία: -60 κιλά, σύμφωνα με το Hellenic Karate News.

Τρεις μεγάλες επιτυχίες σε ισάριθμες διοργανώσεις τις τελευταίες 20 μέρες για τον Έλληνα πρωταθλητή Στέφανο Ξένο
Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Στέφανος Ξένος τις τελευταίες 20 ημέρες έχει κατορθώσει ένα απίστευτο σερί με τρεις σπουδαίες επιτυχίες σε αντίστοιχα πρωταθλήματα.

Συγκεκριμένα, στις 6 Γενάρη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο σε προ-Ολυμπιακό τουρνουά στο Παρίσι . αγωνιζόμενος στην κατηγορία των ανδρών.

Στις 9 Φλεβάρη πήρε το ασημένιο μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κάτω των 21, ενώ στις
16 Φλεβάρη, όπως προαναφέραμε κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο προ-Ολυμπιακό τουρνουά στο Ντουμπάι.

Πηγή sputniknews.gr

ΑθλητικάΚαράτε: Ξανά στο βάθρο ο Στέφανος Ξένος - Κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο...