15.4 C
Serres

Λιοντάρια 4×4! Πανσερραϊκός Κρι Κρι – Ελπίς Αμπελοκήπων: 72-63

Date:

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του και πέμπτη συνολικά στο Πρωτάθλημα Γ’ Εθνικής πέτυχε ο Πανσερραϊκός Κρι Κρι, ο οποίος αντιμετώπισε στην έδρα του τη σκληροτράχηλη ομάδα της Ελπίδας από τους Αμπελόκηπους Θεσσαλονίκης.

Με το μίνι αυτό σερί των νικών και συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα η ομάδα αναρριχήθηκε στη δεύτερη προνομιούχο θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Με την έναρξη της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τα «λιοντάρια» και βασιζόμενοι τόσο στην πολύ επιθετική τους άμυνα όσο και στην ευστοχία από την περιφέρεια προηγήθηκαν με 3-13 αρχικά και 8-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έχοντας ήδη 4 εύστοχα τρίποντα.

AGWNAS PANSERRAIKOS 2

Οι «κόκκινοι» όμως ευτύχησαν να έχουν τον Θολιώτη σε πολύ καλή ημέρα και όχι μόνο ισορρόπησαν γρήγορα το παιχνίδι (24-24 στο 16’), αλλά πετυχαίνοντας 24 πόντους σε αυτή την περίοδο απέκτησαν και μικρό προβάδισμα στο σκορ (32-30) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπυ με συνεχείς εναλλαγές των δύο ομάδων στην πρωτοπορία του σκορ.

Ο Ντίνος μπήκε στην εξίσωση του σκοραρίσματος για τη Σερραϊκή ομάδα, αλλά οι αθλητές της Ελπίδας συνέχισαν τον βομβαρδισμό με τρίποντα και η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 50-51.

Ωστόσο, στο κρισιμότερο σημείο της αναμέτρησης οι Θολιώτης και Γεωργιανός Π. πήραν το όπλο τους και μέσα σε δύο αγωνιστικά λεπτά πέτυχαν 10 συνεχόμενους πόντους (τρίποντο και lay up μετά από κλέψιμο o πρώτος, δίποντο και καλάθι φάουλ ο αρχηγός) εξασφαλίζοντας μια διαφορά ασφαλείας για την ομάδα τους (65-55 στο 34’).

Οι Θεσσαλονικείς έκαναν την ύστατη προσπάθειά τους να ψαλιδίσουν τη διαφορά και με ένα σερί 5-0 στην ίδια φάση τα κατάφεραν, προσωρινά όμως αφού οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν ψύχραιμα την κατάσταση και κέρδισαν τελικά, χωρίς να κινδυνέψουν, το ροζ φύλλο

.

Ο προπονητής του Πανσερραϊκού Κρι Κρι, κ. Ραδής Θεοδωρίδης δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης:

«Ήταν μια δύσκολη νίκη. Γνωρίζαμε ότι ο αντίπαλος είναι μια σκληρή ομάδα που παίζει στο όριο του αντιαθλητικού. Προσπαθήσαμε μέσα στην εβδομάδα, παρόλα τα προβλήματα λόγω τραυματισμών (Τράκας, Ν. Γεωργιανός) να προετοιμαστούμε όσο καλύτερα γίνεται. Καταφέραμε τελικώς να κερδίσουμε και αυτό είναι που μετράει. Οι Π. Γεωργιανός, Ντίνος και Θολιώτης ήταν οι τρεις παίκτες που με την εξαιρετική τους παρουσία στο γήπεδο, μας οδήγησαν στη νίκη. Όπως και να έχει θέλουμε δουλειά και υπομονή για τη συνέχεια.»

Διαιτητές: Χατζηκώστας – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 08-16, 24-14, 18-21, 22-12 (επιμέρους), 72-63 (τελικό)

Πανσερραϊκός Κρι Κρι (Θεοδωρίδης): Συμεωνίδης 2, Γρίψιος 4, Γεωργιανός Π. 16 (1), Τράκας, Δατσιάδης 6 (2), Χατζηανδρέου, Ντίνος 17(4), Θολιώτης 23(1), Κάτος 2, Σταματόπουλος, Χορτομάρης 2.

Ελπίδα Αμπελοκήπων (Γκούμας-Γουλτίδης): Φωτόπουλος 9(1), Μπόζιτς 6(1), Σαμαράς 6(2), Μύθιλλος 12(2), Δημάκης 7(1), Βουλγαράκης, Μητρόπουλος 3(1), Τασούδης 6(2), Μαρκόπουλος 6, Ξηρόπουλος 8, Παπαϊωάννου, Συμεών 3.

Μ.V.P.: Θολιώτης Θεόφιλος

ΑθλητικάΛιοντάρια 4x4! Πανσερραϊκός Κρι Κρι – Ελπίς Αμπελοκήπων: 72-63