15.4 C
Serres

Νέστος Χρυσούπολης 2-2 Απόλλων Παραλιμνίου

Date:

Τον ένα βαθμό κουβαλάει ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ επιστρέφοντας στο Παραλίμνιο, σε ένα ματς όπου έσπασαν καρδιές με την εξέλιξη του.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους αφού από νωρίς φάνηκε να διώχνουν από πάνω τους το άγχος κερδίζοντας στο 6ο λεπτό πέναλτι σε ένα μαρκάρισμα του Δ. Τριανταφύλλου μέσα στην μεγάλη περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ν. Μελισσόπουλος ο οποίος δεν λάθεψε ανοίγοντας το σκορ.

Το πέναλτι του Μελισσόπουλου

Στο 13ο λεπτό ο Κ. Τριανταφύλλου απείλησε για πρώτη φορά για λογαριασμό του Απόλλωνα, με σουτ από τα 30 μέτρα που ανησύχησε τον Αθανασίου.

Στο 18ο λεπτό ήταν σειρά του Μουτεσίδη να ρίξει προειδοποιητική βολή, όταν μετά από φάουλ του Τσαούση, έπιασε τη κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.

Η κεφαλιά του Μουτεσίδη καταλήγει στο δοκάρι.

Στο 20ο λεπτό ενέργεια από τον Λιάρα στα δεξιά ο Κούντου με προβολή έστειλε την μπάλα κόρνερ.Από την εκτέλεση κόρνερ του Τσαούση, ο Μουτεσίδης αυτή τη φορά τιμώρησε τους γηπεδούχους, ισοφαρίζοντας σε 1-1 δείχνοντας ότι πήγε για να διεκδικήσει την νίκη.

Στο 23ο λεπτό ήταν η σειρά του Νέστου να σημαδέψει το οριζόντιο δοκάρι, μετά από εκτέλεση φάουλ. Στο 26ο λεπτό ο Κ. Τριανταφύλλου σε εκτέλεση φάουλ αναγκάζει τον Αθανασίου σε ωραία επέμβαση με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Στο 29ο λεπτό ο Μαιδανός μετά από ωραία ομαδική συνεργασία από την δεξιά πλευρά βγήκε απέναντι από τον Γουναρίδη με τον έμπειρο τερματοφύλακα να τον σταματάει και να διώχνει την μπάλα κόρνερ. Αυτή ήταν και η πιο μεγάλη ευκαιρία του Νέστου στο παιχνίδι.

Στο 35ο λεπτό θα γίνει αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα, με τον Diallo να τραυματίζεται και τον Β. Καρυοφύλλη να τον αντικαθιστά. Με την αλλαγή αυτή ο Μουτεσίδης πέρασε στην αριστερή πλευρά της επίθεσης.

Ο Diallo αποχωρεί τραυματίας.

Στο 40ο λεπτό σημειώθηκε η τελευταία αξιοσημείωτη φάση του 1ο ημιχρόνου, με τον Κούντου να κάνει σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή, που κατέληξε άουτ.

Το 2ο ημίχρονο βρήκε τον Νέστο να πιέζει από την αρχή για να πάρει το προβάδισμα, χωρίς ωστόσο να βρίσκει τους κατάλληλους χώρους για να το κάνει.

Απείλησε στο 47ο λεπτό με τον Α. Μελισσόπουλο με σουτ που κατέληξε άουτ. Στο 54ο λεπτό ακυρώθηκε σωστά, ως οφσάιντ γκολ του Μπέλιτς. Στο 65ο λεπτό ο Παρουτσής που πέρασε αλλαγή, μετά από σέντρα βρέθηκε σε καλή θέση αλλά ο Δ. Τριανταφύλλου έκοψε την πορεία της μπάλας προς την εστία.

Στα τελευταία 20 λεπτά ο Νέστος άλλαξε την διάταξή του σε 3-5-2 απειλώντας πλέον με μακρινές μπαλιές και στατικές φάσεις, προσπαθώντας να εκμεταλλευθούν τα ψηλά και δυνατά κορμιά που διαθέτουν. Ο Απόλλωνας οπισθοχώρησε αρκετά δίνοντας πλέον πολύ χώρο στους γηπεδούχους. Ο Α. Μελισσόπουλος είχε δοκάρι σε μακρινό σουτ ενώ λίγο πριν σουτ του Νικλητσιώτη κατέληξε αρκετά άουτ.

Ο Απόλλων είχε την ευκαιρία να απειλήσει σε αντεπίθεση αλλά η παράλληλη μπαλιά του Β Καρυοφύλλη δεν βρήκε ποτέ τον Ζυγκερίδη που ήταν έτοιμος να πλασάρει.

Έτσι μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο του παιχνιδιού, με το Νέστο να συνεχίζει το παιχνίδι τον μακρινών μπαλιών, περιμένοντας το λάθος από τους φιλοξενούμενους. Σε μια τέτοια μπαλιά στο 87ο λεπτό οι αμυντικοί δεν έδιωξαν μακριά δίνοντας την ευκαιρία στους παίκτες του Νέστου να ξαναβγάλουν σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Μπέλιτς που με ωραίο σουτ νίκησε τον Γουναρίδη κάνοντας το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Σε αυτό το σημείο φάνηκε ο αγώνας να τελειώνει αλλά η επιμονή του Γ. Καρυοφύλλη σε μια φάση επέφερε το κόρνερ για τον Απόλλωνα στις καθυστερήσεις. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κ. Τριανταφύλλου, και ο προωθημένος Γουναρίδης από κοντά πλάσαρε εύστοχα, κάνοντας τους φιλάθλους του Απόλλωνα που βρέθηκαν στο γήπεδο να πανηγυρίσουν την ισοφάριση.

Οι συνθέσεις:

Νέστος Χρυσούπολης: Αθανασίου, Μαιδανός, Αρετάς, Παπαδόπουλος, Μκριτσιάν, Κούντου, Ορφανίδης, Ν. Μελισσόπουλος, Μπέλιτς, Νικλητσιώτης, Α. Μελισσόπουλος.

Απόλλων Παραλιμνίου ( Παύλος Δημητρίου): Γουναρίδης, Δ. Τριανταφύλλου. Τσαούσης, Μερεσιώτης, Κουτζαβασίλης, Κ.Τριανταφύλλου, Νικολαίδης(86ο Δέντσας), Diallo (35ο Β. Καρυοφύλλης), Λιάρας, Ζυγκερίδης (90ο Γ. Καρυοφύλλης),Μουτεσίδης (80ο Σιψής).