18.2 C

Nίκησε με 1-0 την Καβάλα o Πανσερραϊκός

Τις φήμες και τα όλα όσα ακούστηκαν την εβδομάδα που πέρασε σχετικά με το γειτονικό ντέρμπι Πανσερραϊκού – Καβάλας, φρόντισαν να διαψεύσουν τα «λιοντάρια» με τον καλύτερο δυνατό τρόπο κερδίζοντας τον ΑΟΚ με 1-0 και… κλείνοντας έτσι αρκετά στόματα!

Μια αναμέτρηση που θύμισε… άλλες εποχές όταν οι δύο τους αγωνίζονταν στην Α’ Εθνική κατηγορία και παρουσία περίπου 500 φιλάθλων μεταξύ αυτών και από τη γειτονική πόλη, το α’ ημίχρονο έκλεισε μοιρασμένο, χωρίςτις κλασικές ευκαιρίες και τέρματα.

Στο β’ μέρος, ο Ηλίας Εγγονίδης έριξε στο ματς τον πρώτο σκόρερ της ομάδας Γιώργο Παπαβασιλείου βλέποντας πως έτσι όπως κυλούσε ο αγώνας, η ομάδα του μπορούσε να «χτυπήσει» το ματς. Ο Πανσερραϊκός λοιπόν φάνηκε πιο παθιασμένος, κερδίζοντας σχεδόν όλες τις μονομαχίες και προειδοποιώντας τον αντίπαλο στο 71’ με τον… κεραυνό του Παπαβασιλείου να σταματάει στη δεξιά συμβολή των δοκών του Δήμιζα.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Ομπόσου βρέθηκε με πλάτη στην εστία και μόνος μέσα στην περιοχή αλλά βιάστηκε και το σουτ που έκανε πέρασε άουτ. Ο Πανσερραϊκός βλέποντας πως η αμυντική του λειτουργία δούλευε άριστα και μη αφήνοντας την Καβάλα να δημιουργήσει σοβαρή κατάσταση στα καρέ του, έβγαινε κυρίως με αντεπιθέσεις μπροστά και στο 87’ δικαιώθηκε.

Ο Γκούρτσας με εντυπωσιακό κατέβασμα της μπάλας έκανε το σουτ, ο Δήμιζας απέκρουσε χωρίς να καταφέρει να μπλοκάρει τη μπάλα και ο Παπαβασιλείου πιεζόμενος με προβολή την έσπρωξε στα δίχτυα βάζοντας «φωτιά» στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών χαρίζοντας άλλη μια σημαντική νίκη στην ομάδα του.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Η. Εγγονίδης): Στεφανίδης, Μπάρδας, Αποστολόπουλος, Κούτλας, Καστριτσέας, Πολύζος, Κονταξής, Ζιώγας, Κεχαγιάς (54’ Παπαβασιλείου), Γκούρτσας (90+3’ Ζώβλικας), Ομπόσου (90’ Παπαδόπουλος)

ΑΟ ΚΑΒΑΛΑΣ (Π. Δερμιτζάκης): Δήμιζας, Ζέρης, Λυμπεράκης, Κασμερίδης, Τουμανίδης, Γαβριηλίδης, Θωμαϊδης, Γιατσίνοβιτς (79’ Παπαδόπουλος), Βαλαβανόπουλος (68’ Λίτσκας), Τσούτσης (55’ Γεμιστός), Μαρκόπουλος