23.6 C

Πάλεψε και τα κατάφερε! Πανσερραϊκός Κρι Κρι – Αστέρας Καβάλας: 77-70

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι για γερά νεύρα εξελίχθηκε το παιχνίδι του Πανσερραϊκού Κρι Κρι επί της αξιόμαχης ομάδας του Αστέρα Καβάλας, στον αγώνα που διεξήχθη το Σάββατο, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του β’ γύρου του Πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Ειδικότερα, στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας οι φίλαθλοι παρακολούθησαν ένα παιχνίδι το οποίο είχε πάθος, ένταση και διακυμάνσεις στο σκορ. Πιο συγκεκριμένα, στην αρχή του αγώνα τα «λιοντάρια» κατάφεραν να πάρουν «βραχεία κεφαλή» με την 1η περίοδο να κλείνει με σκορ 27-21.

Στην 2η περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και ισοφάρισαν  (36-36) τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με τα «λιοντάρια» να ανασυντάσσονται γρήγορα και να ανοίγουν τη διαφορά στους 4 πόντους (41-37).

Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε και στο 3ο δεκάλεπτο του αγώνα (59-55), ενώ στο τελευταίο και κρισιμότερο δεκάλεπτο το παιχνίδι εξελίχθηκε και πάλι σε ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν ξανά στο 38ο λεπτό του αγώνα (70-70), και τα «λιοντάρια» να απαντούν με ένα σερί 7 αναπάντητων πόντων με χαρακτηριστικότερο το τρίποντο του Νίκου Γεωργιανού που διαμόρφωσε το 73-70.

Έτσι, τα «λιοντάρια» ωστόσο κατάφεραν να αποσπάσουν την πολυπόθητη νίκη, και να διατηρηθούν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Μετά το πέρας του αγώνα ο προπονητής των «κόκκινων» Φώτης Κοκολιός δήλωσε χαρακτηριστικά: «Ήταν ένα παιχνίδι με αντίπαλο μια πολύ καλή ομάδα που ξέραμε ότι θα ερχόταν για να διεκδικήσει τη νίκη, που με προϋποθέσεις θα μπορούσε να την οδηγούσε στην κατάληψη της δεύτερης θέσης του πρωταθλήματος. Ξεκινώντας το παιχνίδι φάνηκε η πρόθεση τους, αφού με «μεικτές» άμυνες προσπάθησαν να χαλάσουν το επιθετικό μας παιχνίδι δίνοντας τα μακρινά shoot. Με σωστή κυκλοφορία της μπάλας, αντιδράσαμε πήραμε τα shoot που μας έδωσαν, ευστοχώντας στις προσπάθειες. Καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού ο αγώνας είχε όλα τα χαρακτηρίστηκα ενός ντέρμπυ, με την ομάδα μας να έχει προβάδισμα στο σκορ, χωρίς όμως να καταφέρει να ανοίξει τη διαφορά».

Δεκάλεπτα: 26-21, 15-16, 18-18, 18-15

Τελικό: 77-70

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 11(1), Φραγκούλης, Γεωργιανός 15(3), Ιωσηφίδης 4, Τράκας 15(2), Χορτομάρης, Συμεωνίδης 12, Χατζηστεφάνου 13(4), Παρχαρίδης 4(1),Τσανάκας 3(1).

Αστέρας Καβάλας (Μαγιάννης): Παπαζώτος 5(1), Σαμαράς, Μπόζης 12, Σουλίδης 9(3), Αθανασιάδης 24(5), Ιωαννίδης 9(2), Γεωργιάδης 11.

Μ.V.P.: Γεωργιανός Νίκος

ΑθλητικάΠάλεψε και τα κατάφερε! Πανσερραϊκός Κρι Κρι – Αστέρας Καβάλας: 77-70