15.9 C

Πανσερραϊκός: Αποκλεισμός με ψηλά το κεφάλι για τα «λιοντάρια»

O Ν.Π.Σ. Βόλος νίκησε 3-1 στις Σέρρες τον Πανσερραϊκό και προκρίθηκε στους «16» του κυπέλλου Ελλάδος. Οι φιλοξενούμενοι, που γοητεύουν με τις εμφανίσεις τους στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ κέρδισαν την πρόκριση, οι γηπεδούχοι όμως ήταν αυτοί που κέρδισαν τις εντυπώσεις αλλά και το χειροκρότημα των φίλων τους.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το απίστευτο αυτογκόλ του Κώστα Δημητρίου με το οποίο ο Βόλος πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του 32χρονου Γκιγιέρμο Αμπασκάλ άνοιξε το σκορ στο 6ο με τον Μπαρτόλο (0-1). Οχτώ λεπτά αργότερα μετά από εξαιρετική σέντρα του Ανάκογλου, ο Μαρκιόνι με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Ο Βόλος είχε δοκάρι στο 28ο με εκτέλεση φάουλ του Ρομέρο αλλά και ο Πανσερραϊκός μεγάλη ευκαιρία με τον Κόντσι δύο λεπτά αργότερα.

Το απίστευτο αυτογκόλ του Δημητρίου στο 57ο (στην προσπάθειά του να γυρίσει τη μπάλα στον τερματοφύλακα Καβουσάκη, τον «κρέμασε» στέλνοντας την στα δίχτυα) έδωσε προβάδισμα στο σκορ αλλά και από θέμα ψυχολογίας στους φιλοξενούμενους που στο 78ο «κλείδωσαν» την πρόκριση με γκολ του Ροσέρο που διαμόρφωσε  με δεξί δυνατό διαγώνιο σουτ το 1-3. Οι Σερραίοι διαμαρτύρονται για την ακύρωση τέρματος του Κόντσι ως οφσάιντ ενώ τα έχουν και με την ατυχία τους αφού παραμονές της αναμέτρησης ο βασικός επιθετικός Ριβάλντο είχε έναν σοβαρό τραυματισμό μένοντας εκτός αποστολής.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Σαραγόσα): Καβουσάκης, Γιανναράκης, Δημητρίου (81′, Χαϊντάρα), Ζέρης, Πίντο, Μαρκιόνι (77′ Τσιμίκας), Κρητικός, Κόνσι (77′ Σοφιανός), Ανάκογλου, Κανίς, Θεοδωρίδης (65’ Μέσι).

ΒΟΛΟΣ (Αμπασκάλ): Κότνικ, Ρινέρ, Ρομέρο, Γκιουλέν, Φεράρι, Σοάρες (75′ Βοϊτκόφσκι), Κούζντρα (46’ Φαν Βέερτ), Φερνάντες (35’ λ.τρ. Μπαριέντος), Νίνης, Μπαρτόλο (87′ Μεταξάς), Ροσέρο (87′ Τερεζίου)