12.6 C

Πανσερραϊκός: ”Έπαιξε με τη φωτιά” – Πρόκριση στα πέναλτι

Παρ’ ολίγον ”κάζο” για τον Πανσερραϊκό, στη Νεάπολη του Βόλου, με τους ”κόκκινους” να βρίσκονται στο ”καναβάτσο” δύο φορές, κόντρα στον Θησέα Αγριάς, αλλά το ”φιλί της ζωής” από τον Ζέρη και η απειρία των Βολιωτών στη ”ρώσικη ρουλέτα”, έδωσαν, εν τέλει, την πρόκριση, στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τα ”Λιοντάρια” ξεκίνησαν νωθρά, χωρίς την απαραίτητη πειθαρχία και το ”πλήρωσαν”, με τον Φουρκιώτη, ν’ ανοίγει το σκορ στο 44′, στέλνοντας τον Θησέα, στ’ αποδυτήρια, με προβάδισμα.

Οι ”κόκκινοι” του Ζεράρ Σαραγόσα κατάφεραν ν’ απαντήσουν με τον Ριβάλντο στο 66′, ωστόσο η κακή τους αμυντική λειτουργία, έδωσε την ευκαιρία στον Καρατζόλη να δώσει, εκ νέου το προβάδισμα στο Θησέα, στο 77′.

Ο χρόνος περνούσε κι ο Πανσερραϊκός, παρά την πίεση που ασκούσε ”δεν έβρισκε σκορ”, μέχρι το 90+3′, όταν ο Ζέρης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και το ματς στην παράταση, αποδεικνύοντας ότι οι αγώνες τελειώνουν, μόνο, με το ”τριπλό σφύριγμα”.

Τα τριάντα λεπτά της παράτασης κύλησαν χωρίς, άλλες, έντονες συγκινήσεις και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου η εμπειρία του Πανσερραϊκού λύγισε τον αξιόμαχο Θησέα, με σκορ 2-4.

Ο Πανσερραϊκός βρίσκεται, πλέον, στην επόμενη φάση, ωστόσο χρήζει άμεσης βελτίωσης, τόσο στο αμυντικό, όσο και στο δημιουργικό κομμάτι, με την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Superleague 2, να πλησιάζει.

Στον Βόλο οι Red Lions – Τίμησαν τον Βαγγέλη Τσουκάλη

Στον Βόλο οι Red Lions Τίμησαν τον Βαγγέλη Τσουκάλη

Ο Πανσερραϊκός είχε, στο Βόλο, τη συμπαράσταση των Σερραίων φιλάθλων, οι οποίοι ταξίδεψαν στην πρωτεύουσα της Μαγνησίας.
Μάλιστα, μέλη των Red Lions συνάντησαν τον παλαίμαχο ποδοσφαιριστή του Πανσερραϊκού, Βαγγέλη Τσουκάλη, τιμώντας τον, για την προσφορά του στον Σύλλογο, ενώ παρακολούθησαν μαζί και τον αγώνα.