11.5 C

Πανσερραϊκός Κρι Kρι – Ασπίδα Ξάνθης: 51-73 «Σταμάτησε πάνω στην . . . Ασπίδα!»

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η εφηβική ομάδα του Πανσερραϊκού Κρι Κρι κατάφερε να προκριθεί στο Final 4 του Πρωταθλήματος Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, ωστόσο και για δεύτερη φορά αποκλείστηκε στον ημιτελικό από την ίδια ομάδα, αυτή της Ασπίδας Ξάνθης!

Ο αγώνας που έλαβε χώρα στο φιλόξενο κλειστό γυμναστήριο της Γεωργιανής στο Παγγαίο στο πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι! Το προβάδισμα στο σκορ εναλλάσσονταν μεταξύ των δύο ομάδων, αλλά οι Θρακιώτες ήταν αυτοί που προηγήθηκαν, έστω και με βραχεία κεφαλή, τόσο στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-20) όσο και στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (32-39). Κι ενώ οι «κόκκινοι» μείωσαν τη διαφορά στην αρχή της επανάληψης (36-39 στο 22’), υπέπεσαν στη συνέχεια σε διαδοχικά λάθη και στις δυο πλευρές του γηπέδου, τα οποία οι παίκτες της Ασπίδας εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο χτίζοντας μια διαφορά ασφαλείας υπέρ τους με το πέρας της τρίτης περιόδου (43-57). Στο τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης τα «λιοντάρια» προσπάθησαν με πείσμα -αλλά χωρίς καθαρό μυαλό- να ανατρέψουν τη σε βάρος τους κατάσταση, ωστόσο προδόθηκαν από την αστοχία τους, κυρίως στο περιφερειακό σουτ. Από την άλλη, η έμπειρη ομάδα της Ξάνθης διαχειρίστηκε το προβάδισμά της με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και πήρε πανάξια τη νίκη και, ταυτόχρονα, την πρόκριση στον μεγάλο τελικό!

Ο προπονητής Πανσερραϊκού Κρι Κρι Φώτης Κοκολιός δήλωσε μετά το πέρας της αναμέτρησης: «Γνωρίζαμε ότι το μισό περίπου roster της αντίπαλης ομάδας «κουβαλούσε» την εμπειρία από τη συμμετοχή στην τελική φάση του Πρωταθλήματος παίδων της ΕΚΑΣΑΜΑΘ την περσινή χρονιά. Παρ’ όλα αυτά, όσο τηρούσαμε το αγωνιστικό μας πλάνο, για περίπου εικοσιπέντε αγωνιστικά λεπτά τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, ο αγώνας ήταν ντέρμπι! Από τα μέσα της τρίτης περιόδου και μετά τόσο η έλλειψη συγκέντρωσης όσο και οι βιαστικές και επιπόλαιες ενέργειές μας έδωσαν ώθηση στην αντίπαλη ομάδα με τη διαφορά να κτίζεται εις βάρος μας. Αξίζουν συγχαρητήρια στην ομάδα της Ασπίδας Ξάνθης για τη δίκαιη επικράτησή της και της ευχόμαστε καλή συνέχεια!»

Δεκάλεπτα: 18-20, 14-19, 11-18, 8-16 (τελικό 51-73).

Πανσερραϊκός Κρι – Κρι (Κοκολιός – Ιωσηφίδης): Αποστολίδης 11, Γκουτίδης 13(1), Δρουμαλιάς 4, Καϊμακάμης, Κολοβής, Κοπίλης 7, Λέφας 5(1), Μελαδιανός 7, Μπακάλης 2, Ράγιας 2.

Παραλειπόμενα από την αναμέτρηση:
Η διοίκηση του Πανσερραϊκός Κρι Κρι συγχαίρει:
Α. Τη νικήτρια ομάδα της Ασπίδα Ξάνθης για τη δίκαιη επικράτησή της!
Β. Τους κ.κ. Ζαχαριάδη και Κατρακάρη για την αμερόληπτη διαιτησία τους!
Γ. Το Δ.Σ. της Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ. για την άρτια διοργάνωση του ημιτελικού!
Δ. Το Δ.Σ. της ομάδας του Παγγαίου για την άψογη φιλοξενία!

Ο Πανσερραϊκός Κρι Κρι είναι η μοναδική ομάδα στη μπασκετική περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης που εκπροσωπείται ταυτόχρονα τόσο με το εφηβικό όσο και με το παιδικό του τμήμα στα Final 4 των αντίστοιχων Πρωταθλημάτων.

Στον άλλο ημιτελικό η Ένωση Καβάλας επικράτησε του Γ.Α.Σ. Κομοτηνής με σκορ 44-42 και θα αγωνιστεί στον μεγάλο τελικό απέναντι στην Ασπίδα Ξάνθης για την ανάδειξη του Πρωταθλητή του Εφηβικού Πρωταθλήματος που θα εκπροσωπήσει την περιφέρειά μας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

ΑθλητικάΠανσερραϊκός Κρι Kρι – Ασπίδα Ξάνθης: 51-73 «Σταμάτησε πάνω στην . ....