18.1 C

Πανσερραϊκός: Νίκησε Απόλλωνα και… παράδοση

Ακάθεκτος συνεχίζει ο Πανσερραϊκός, προς την άνοδο, επικρατώντας, εκτός έδρας, του Απόλλωνα Πόντου με το εκκωφαντικό, 0-3, κατακτώντας το “τρίποντο” στην έδρα των ”Ποντίων”, έπειτα από 22 χρόνια!

Οι ‘‘κόκκινοι” μπήκαν στο ματς, με επιθετικές διαθέσεις και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, περιορίζοντας τον Απόλλωνα σε παθητικό ρόλο. Οι προσπάθειες, ωστόσο, των παικτών του Πέτρου Στοΐλα, στο πρώτο ημίχρονο, δεν είχαν την επιθυμητή κατάληξη, με το σουτ του Πράντο, στο 32′, να σταματά στη δεξιά, κάθετη δοκό, της εστίας του Πολίτη.
Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ο Λατίνος φορ ‘‘πήρε το αίμα του πίσω”, και με όμορφο ψηλοκρεμαστό σουτ, στο 58′, άνοιξε το σκορ, αλλά και την όρεξη των ”κόκκινων”, οι οποίοι, εν συνεχεία, κυριάρχησαν, στον αγωνιστικό χώρο, διπλασιάζοντας τα τέρματά τους, στο 86′, με πανέμορφο σουτ του Ψάλτη, ενώ στο 90+1’, ο Θεοδωρίδης έβαλε την ”υπογραφή” του, αλλά και το ”κερασάκι στην τούρτα”, διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.
Αυτή ήταν η πέμπτη σερί νίκη για τα ”Λιοντάρια’‘, και έκτη, συνολικά στο πρωτάθλημα, ενώ η άμυνα του Πανσερραϊκού ”κράτησε” για έβδομο παιχνίδι το μηδέν, με τους ”κόκκινους” να δέχονται γκολ, φέτος, μόνο στην Καβάλα, τη στιγμή που η ομάδα βρίσκει, στα τελευταία παιχνίδια πολλές επιθετικές λύσεις.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Νύκταρης, Βαφειάδης, Μουρατίδης, Τουρσίδης, Φράγκος, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Παναγιώτου, Λαμπίρης.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Στοΐλας): Καβουσάκης, Ζέρης, Γιανναράκης, Κασμερίδης, Πίντο, Ψάλτης, Κρητικός, Γεωργιάδης, Κόντσι, Λουφάκης (46’ Θεοδωρίδης), Πράντο ( 79’Γκούρτσας)