13.1 C

Πανσερραϊκός: Παραμένει αήττητος – ”Αγνοεί” τη νίκη

Ισόπαλοι με σκορ 1-1, αναδείχθηκαν Πανσερραϊκός και Α.Ο. Τρικάλων, σ’ ένα δυνατό παιχνίδι, με ένταση, αλλά και συγκινήσεις.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κυριαρχήσουν, με αποτέλεσμα να αλληλοεξουδετερώνονται.

Ο Πανσερραϊκός κατάφερε να δημιουργήσει δύο καλές φάσεις με τους Κανίς και Μαρκιόνι, στο 11′ και 24′ αντίστοιχα, ενώ ενδιάμεσα απείλησαν οι φιλοξενούμενοι, με τον Παρέδες.

Στο 37′, ο Πανσερραϊκός δέχτηκε, για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική, γκολ ”από το πουθενά”, με τον Παραγουανό, Ροντρίγκο Ρεσκίν, να βάζει, με όμορφο σουτ, τους ”Τρικκαίους”, σε ”θέση οδηγού”.

Τα  ”Λιοντάρια” προσπάθησαν ν’ απαντήσουν, πριν την ανάπαυλα, ωστόσο το σουτ του Κανίς, στο 45+1′, και την τελευταία ουσιαστικά φάση του ημιχρόνου, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σεντουριόν.

Ο Ζεράρ Σαραγόσα, βλέποντας, την ήττα να προδιαγράφεται ανακάτεψε, νωρίς, την ”τράπουλα”, ξεκινώντας το δεύτερο μέρος με Φουάση αντί Πίντο, Καραμπέρη αντί Κρητικού και Έππα αντί Μαρκιόνι, ενώ στη συνέχεια προέβη και σε νέες διορθωτικές κινήσεις, ρίχνοντας στο ματς τους Μέσι και Παπαβασιλείου, προκειμένου να εντείνει την πίεση στον αντίπαλο.

Η πίεση αυτή επέφερε, εν τέλει καρπούς, με τα ”Κόκκινα Λιοντάρια” να κερδίζουν πέναλτι στο… ”παρά δέκα”!

Την εκτέλεση της ”εσχάτης των ποινών”, ανέλαβε ο Κανίς, με τον Σεντουριόν ν’ αποκρούει και τον βοηθό να υποδεικνύει επανάληψη, προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των Θεσσαλών.

Εν τέλει, το πέναλτι εκτέλεσε, εκ νέου, ο Κανίς, στο 83′, νικώντας, επιτέλους, τον Παραγουανό πορτιέρο των φιλοξενούμενων, γράφοντας, παράλληλα, το 1-1.

Αυτό ήταν το τέταρτο γκολ του Κανίς, σε τρεις αγωνιστικές, με τον Μαροκινό να παραμένει πρώτος σκόρερ της κατηγορίας, αλλά και ο μοναδικός του Πανσερραϊκού.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι ”κόκκινοι” πίεσαν ψηλά, με στόχο το δεύτερο γκολ και την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, χωρίς, όμως να τα καταφέρουν, με το τελικό 1-1 ν’ αφήνει, σε όλους, μια γλυκόπικρη γεύση.

Πανσερραϊκός (Σαραγόσα): Καβουσάκης, Γιανναράκης, Δημητρίου, Ζέρης, Πίντο (46′ Φουάσης), Κρητικός (46′ Καραμπέρης), Μαρκιόνι (56′ Έππας), Ανάκογλου, Κανίς, Κόντσι (68′ Μέσι), Θεοδωρίδης (68′ Παπαβασιλείου)

Τρίκαλα (Αμπέντε): Σεντουριόν, Σανδραβέλης, Νιάρος, Ντιαλόσι, Παρέδες, Ριζογιάννης, Μπαξεβάνος, Ρεκίν, Κουσκουνάς (90+3′ Κεχαγιάς), Χειρίτραντας, Ελευθεριάδης (67′ Νίζιτς)