16.4 C

Πόλο: Παγκόσμια πρωταθλήτρια ξανά η Εθνική Νέων Ανδρών

Η «χρυσή γενιά» της ελληνικής υδατοσφαίρισης ξανά στον θρόνο της! Η εθνική νέων ανδρών κατέκτησε τον τίτλο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, που ολοκληρώθηκε σήμερα στο Κουβέιτ,

επικρατώντας 6-4 της Σερβίας στον μεγάλο τελικό, και χάρισε στην Ελλάδα το τέταρτο χρυσό μετάλλιο σε επίπεδο υποδομών τα τελευταία 2,5 χρόνια, μετά το Παγκόσμιο νέων του 2017, το Παγκόσμιο εφήβων του 2018 και το Ευρωπαϊκό νέων του 2018.

Από ένα γκολ σημείωσαν Αλαφραγκής και Γκιουβέτσης, από ένα ο Νικολαΐδης και ο Κάκαρης.

Η άμυνα από… ατσάλι οδήγησε την ομάδα του Τεό Λοράντος στην κατάκτηση του πολυπόθητου μεταλλίου και στη διατήρησή της στην κορυφή του κόσμου. Τρανό παράδειγμα αποτελεί το γεγονός ότι οι αντίπαλοί μας όχι μόνο δεν σκόραραν στο πρώτο οκτάλεπτο, αλλά χρειάστηκαν συνολικά 15 λεπτά για να παραβιάσουν την εστία της γαλανόλευκης.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά σφιχτό και νευρικό στο πρώτο οκτάλεπτο. Ο Γκιουβέτσης με πέναλτι άνοιξε το σκορ και ο Αλαφργκής με σουτ από την περιφέρεια έκανε το 2-0. Με το ίδιο πλάνο συνέχισε και στο δεύτερο οκτάλεπτο η γαλανόλευκη, με τον Αλαφραγκή να κάνει το 3-0 στα2:30 πριν το τέλος. Με τους Σέρβους να μειώνουν λίγο πριν το φινάλε με τον Ράντοβιτς.

Στην τρίτη περίοδο δεν… κουνήθηκε το διχτάκι και στην τέταρτη περίοδο ο Τσβέτκοβιτς έφερε σε απόσταση βολής την ομάδα του, αλλά με τους Γκιουβέτση και Νικολαΐδη η Ελλάδα πήρε ανάσα. Στανόγεβιτς και Μπράνκοβιτς έβαλαν ξανά στο κόλπο τους Σέρβους. Ο Κάκαρης διαμόρφωσε το τελικό σκορ με το γκολ του.