24.6 C

Πρωτάθλημα Ανδρών – Εφήβων Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ.:2 στα 2 για τους «γαλάζιους»!

Με δύο νίκες ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις, το σαββατοκύριακο που μας πέρασε, η νεανική ομάδα της ΑΕΣ, η οποία συμμετέχει φέτος σε δύο διοργανώσεις,

τόσο στο Πρωτάθλημα Εφήβων όσο και σε αυτό των Ανδρών της Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ., ούτως ώστε οι νεαροί αθλητές να αποκτήσουν όσο το δυνατόν περισσότερες αγωνιστικές παραστάσεις.

Πιο συγκεκριμένα, το μεσημέρι του Σαββάτου, η εφηβική ομάδα επικράτησε εύκολα του αντιπάλου της Α.Ο. Ηράκλειας, ενώ στο παιχνίδι του ανδρικού που διεξήχθη χθες στο Κλειστό της Κοιλάδας, οι «γαλάζιοι» αντιμετώπισαν την ομάδα του Α.Ο. Καβάλας και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, με σκορ 86-72.

Στο αγωνιστικό σκέλος, στο παιχνίδι του Σαββάτου, οι «γαλάζιοι» έφηβοι εμφανίστηκαν σοβαροί στο γήπεδο και παρά τον τραυματισμό του center της ομάδας, Δημήτρη Δούκα, κατάφεραν να περάσουν νικηφόρα από τη δύσκολη έδρα της Ηράκλειας, με σκορ 40-53.

ΕΦΗΒΟΙ 2

Αναφορικά τώρα με τον αγώνα του ανδρικού, η νεανική ομάδα της ΑΕΣ πέτυχε σπουδαία νίκη κόντρα στην ομάδα του Α.Ο. Καβάλας! Ειδικότερα, πραγματοποιώντας ολοκληρωτική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση, βρέθηκε σε θέση οδηγού προηγούμενη με το εντυπωσιακό 29-09 στην εναρκτήρια περίοδο και 50-26 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ανασυντάχθηκαν και μείωσαν τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους, όμως οι «γαλάζιοι» βρίσκοντας λύσεις κατάφεραν να μην απειληθούν.

Η 4η περίοδος απέκτησε άγρια ομορφιά με τις φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη και τον ΑΟΚ να εκμεταλλεύεται την κούραση και κάποιους μικροτραυματισμούς και να κερδίζει την περίοδο με 19-25, με τον ηλεκτρονικό πίνακα ωστόσο να δείχνει 86-72 υπέρ τον γηπεδούχων.

Αξιοσημείωτα αγώνα

Η μη αγωνιστική συμμετοχή στον αγώνα του ανδρικού, του Δημήτρη Δούκα λόγω τραυματισμού του στο παιχνίδι του εφηβικού, το Σάββατο. Του ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση!