24.6 C

Σαν σε προπόνηση! Πανσερραϊκός Κρι Κρι –Παγγαίο: 91-49

Για άλλη μια αγωνιστική του φετινού Πρωταθλήματος ο Πανσερραϊκός Κρι-Κρι έφτασε εύκολα στη νίκη καταφέρνοντας να διατηρηθεί στην κορυφή της βαθμολογίας!

Ο λόγος αυτή τη φορά για τη νίκη που σημείωσε επί της αξιόμαχης ομάδας του Παγγαίου, στον αγώνα που διεξήχθη το Σάββατο, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του β’ γύρου του Πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Ειδικότερα, ο αγώνας δεν επιδέχεται ιδιαίτερης κριτικής καθώς το τελικό αποτέλεσμα κρίθηκε από την πρώτη κιόλας περίοδο, με τους παίκτες του Φ. Κοκολιού να μπαίνουν σοβαροί στο γήπεδο και να προηγούνται με διαφορά 19 πόντων στο τέλος αυτής (26-7). Η συνέχεια ήταν ανάλογη και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, αφού το ημίχρονο έληξε με σκορ 48-25! Στο δεύτερο ημίχρονο η εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν παρόμοια οδηγώντας στο τελικό 91-49.
Μετά το πέρας της αναμέτρησης ο προπονητής των «κόκκινων» Φώτης Κοκολιός δήλωσε χαρακτηριστικά: «Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των ομάδων ήταν εμφανής. Μπήκαμε δυνατά από την αρχή του αγώνα επιβάλλοντας απόλυτα τον ρυθμό μας και προηγηθήκαμε με 19 πόντους διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου. Και η συνέχεια όμως ήταν ανάλογη, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές. Το αποτέλεσμα ήταν να πάμε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με σκορ 48-25. Και στο δεύτερο ημίχρονο η εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν παρόμοια».

Δεκάλεπτα: 26-7, 22-18, 22-7, 21-17

Τελικό: 91-49

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 17(5), Φραγκούλης 10(2), Γεωργιανός 7(1), Αποστολίδης 6, Λέφας 5, Χορτομάρης 3(1), Συμεωνίδης 10, Χατζηστεφάνου 6, Σταματόπουλος 13, Παρχαρίδης 6, Πεχλιβάνος 8, Τσανάκας.

Π. Γ.Σ. Παγγαίο (Αμπεριάδης): Σερεμέτης 7(1), Βενέτης, Κούκος 11(1), Καντιφούδης, Ντιπ 12(1), Μιχαλόπουλος, Μακρής 7, Κοϊδάκης 3(1), Ρωσίδης, Τούμπας 9(1).

Μ.V.P.: Συμεωνίδης Φίλιππος

Αξιοσημείωτα από τον αγώνα:

Η ομάδα συνεχίζει να διατηρεί αήττητη την έδρα της στο φετινό Πρωτάθλημα. Η συγκεκριμένη νίκη ήταν η 17η σε 18 αγωνιστικές.
Η ομάδα θα αντιμετωπίσει ξανά την ομάδα του Παγγαίου την προσεχή Τετάρτη, σε νοκ άουτ παιχνίδι για το Κύπελλο, αυτή τη φορά εκτός έδρας.
Πρώτη και άκρως πετυχημένη συμμετοχή του «μικρού» έφηβου Λέφα με την ανδρική ομάδα (5 πόντους)

ΑθλητικάΣαν σε προπόνηση! Πανσερραϊκός Κρι Κρι –Παγγαίο: 91-49