18.7 C

Σέρρες: 1 νίκη και 1 ήττα για τους παίδες Πανσερραϊκού Κρι Κρι

Με μία ήττα (την πρώτη τους στο Πρωτάθλημα) και μία νίκη, συνέχισαν την πορεία τους στο Πρωτάθλημα Παίδων της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, οι αθλητές του Αριστοτελείου / Πανσερραϊκού Κρι Κρι.

Ειδικότερα, στo πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του Β’ Γύρου του Πρωταθλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, τα «λιοντάρια» σημείωσαν την πρώτη τους ήττα για φέτος έναντι των Ικάρων, σε ένα παιχνίδι που είχε «χαρακτήρα» ντέρμπι, όπως αποδεικνύει και το τελικό 63-61.

Στην αρχή του αγώνα οι παίδες του Αριστοτελείου/ Πανσερραϊκού Κρι Κρι επέβαλλαν τον ρυθμό τους στο παρκέ, με αποτέλεσμα να προηγηθούν στο τέλος της πρώτης περιόδου με σκορ 9-13. Στην 2η περίοδο, οι «κυανοκίτρινοι» κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ μειώνοντας αρχικά τη διαφορά και εν συνεχεία ανοίγοντας την «ψαλίδα» της διαφοράς στους 7 πόντους και διαμορφώνοντας το τελικό (27-20).

Πανσερραϊκος ΚριΚρι

Μετά το ημίχρονο, οι παίκτες του Αριστοτελείου/ Πανσερραϊκού Κρι Κρι ανέβασαν και πάλι ρυθμούς με αποτέλεσμα η τρίτη περίοδος να κλείσει με διαφορά μόλις ενός πόντου (40-39). Η μάχη «στήθος με στήθος» συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο με την 4η περίοδο να λήγει με ισοπαλία (54-54) οδηγώντας στην παράταση.

Το πεντάλεπτο της παράτασης υπήρξε «χιτσκοκικό» με τα «λιοντάρια» να περνούν αρχικά μπροστά στο σκορ με 55-59, τους Ικάρους να μειώνουν σε 59-61 και να πετυχαίνουν το τελικό 62-61 με τρίποντο.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-13, 27-20 (ημ.), 40-39, 54-54 (κ.α.), 63-61
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ / ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ (Μάρκου / Ιωσηφίδης): Δρουμαλιάς Κ, Μελαδιανός Ι, Λάτσιος Ν, Παυλίδης Π, Κολοβής Κ, Καντάς Αθ, Δάρατζης Κ, Ξακουστός Κ, Ράγιας Δ, Ιωαννίδης Γ, Φραγκάκης Μ, Βασιλείου Η.
Αριστοτέλειο / Πανσερραϊκός Κρι Κρι – Ακαδημία Λευκώνα: 96-34

Όσον αφορά τώρα, στην 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος, η ομάδα του Αριστοτελείου / Πανσερραϊκού Κρι Κρι σημείωσε νίκη έναντι του αντιπάλου της (Ακαδημία Λευκώνα) σε έναν αγώνα που δεν χρίζει ιδιαίτερης ανάλυσης όπως μαρτυρά και το τελικό 96-34.
Ειδικότερα, τα «λιοντάρια» έδειξαν την υπεροχή τους από το α΄ ημίχρονο ανοίγοντας τη διαφορά στους 15 πόντους (22-7). Στο 2ο δεκάλεπτο η μορφή του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με την κόρνα της λήξης του ημιχρόνου να βρίσκει το σκορ στο 52-12.

Στην τρίτη περίοδο, η διαφορά άνοιξε στους 55 πόντους (76-21) κρίνοντας ουσιαστικά τον νικητή του αγώνα και οδηγώντας στο τελικό 96-34.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-7 , 52-12 , 76-21, 96-34

ΑθλητικάΣέρρες: 1 νίκη και 1 ήττα για τους παίδες Πανσερραϊκού Κρι Κρι