10.9 C

Σέρρες : 11 στις 11 νίκες ο Πανσερραικός Κρι Κρι – Πρωταθλητής χειμώνα ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Τα «λιοντάρια» συνέχισαν την ξέφρενη πορεία τους στο φετινό πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ διατηρώντας το αήττητο στo τέλος του πρώτου γύρου με το απόλυτο ρεκόρ 11×11 νικών, κερδίζοντας τον άτυπο τίτλο του «πρωταθλητή χειμώνα».

Στο αγωνιστικό μέρος αντιμετώπισαν στο κλειστό της Ομόνοιας την ιστορική ομάδα του Κ.Α.Ο. Δράμας.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε πολύ νευρικά, αφού οι Δραμινοί προηγήθηκαν στο σκορ με 0-8. Οι «κόκκινοι» μείωσαν στο καλάθι με το τέλος της πρώτης περιόδου (15-17), «χάνοντας» ωστόσο το μεγάλο τους «ατού» Φίλιππο Συμεωνίδη που αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή!

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό, με τους διαιτητές να χρεώνουν συνολικά 7 τεχνικές ποινές (3-4) στους δύο αντιπάλους και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με ένα μόλις πόντο διαφορά (35-36).

Οι παίκτες του Φώτη Κοκολιού φαινόταν να έχουν χάσει τη συγκέντρωση και τα «πατήματά» τους στον αγωνιστικό χώρο, ενώ οι αντίστοιχοι του ΚΑΟΔ, με οδηγό και σκόρερ τον έμπειρο Μανιώτη που πέτυχε συνολικά 35 πόντους με 5 εύστοχα τρίποντα, προέβαλαν σθεναρή αντίσταση σε έναν αγώνα που εξελίχθηκε σε σκληρό ντέρμπι και στο τρίτο δεκάλεπτο (52-51).

Στο πιο κρίσιμο όμως σημείο της αναμέτρησης μέτρησε -και πάλι- το «βάθος» στον πάγκο, το ταλέντο και η φυσική κατάσταση. Στην τέταρτη περίοδο τα «λιοντάρια» πάτησαν το «γκάζι» στην επίθεση και με μπροστάρη τον Πεχλιβάνη που «βομβάρδιζε» με κάθε τρόπο το αντίπαλο καλάθι, πέτυχαν ένα επί μέρους σκορ 29-13 και κέρδισαν πανάξια το ροζ φύλο αγώνα.
Ο προπονητής της ομάδας κ. Φ. Κοκολιός δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης: «Δυστυχώς χρειάστηκε να περάσουν τριάντα αγωνιστικά λεπτά για να βρούμε τα πατήματά μας και να τηρήσουμε το πλάνο που ετοιμάσαμε όλη την εβδομάδα.

Ξεκινήσαμε το παιχνίδι νωθροί και χωρίς την απαραίτητη συγκέντρωση, ενώ οι 4 τεχνικές ποινές που δεχθήκαμε συνολικά και η αποβολή του Συμεωνίδη στην πρώτη περίοδο επέφεραν πρόσθετο εκνευρισμό στην ομάδα. Παρά την «κακή μέρα» στην οποία βρεθήκαμε, καταφέραμε να ανατρέψουμε την κατάσταση που είχαμε και να πάρουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα.»
Διαιτητές: Δημάδης – Νέδογλου

Δεκάλεπτα: 15-17, 20-19, 17-14, 29-13 (τελικό: 81-63)

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Φ. Κοκολιός): Ιωσηφίδης, Παρχαρίδης 3(1), Πεχλιβάνης 28(5), Πεχλιβάνος, Σταματόπουλος 13, Συμεωνίδης, Τράκας 14, Τσανάκας, Φραγκούλης, Χατζηστεφάνου 17(2), Χορτομάρης 6(2).

M.V.P: Πεχλιβάνης Κώστας

ΑθλητικάΣέρρες : 11 στις 11 νίκες ο Πανσερραικός Κρι Κρι - Πρωταθλητής...