14.1 C

Σέρρες : 2 στα 2 για τους παίδες του Πανσερραϊκού Κρι Κρι

Οι αθλητές του Αριστοτελείου / Πανσερραϊκού Κρι Κρι συνεχίζουν απρόσκοπτα την προσπάθεια τους στο Πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, παρουσιάζοντας αξιοσημείωτη βελτίωση από παιχνίδι σε παιχνίδι.

Ειδικότερα, το Σαββατοκύριακο που προηγήθηκε, κλήθηκαν να αγωνιστούν σε δύο ξεχωριστούς αγώνες (λόγω προηγούμενης αναβολής), κατορθώνοντας να αποσπάσουν σημαντικές νίκες και στα δύο παιχνίδια!

Πιο συγκεκριμένα, στo πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Β’ Γύρου του Πρωταθλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, τα «λιοντάρια» επικράτησαν επί της ομάδας του Βισάλτη Νιγρίτας με σκορ 90-37, στο εξ’ αναβολής παιχνίδι που διεξήχθη το Σάββατο!

Από την αρχή του αγώνα οι παίδες του Αριστοτελείου/ Πανσερραϊκού Κρι Κρι μπήκαν στο παρκέ επιβάλλοντας τον ρυθμό τους, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 10 πόντους διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-11). Η 2η περίοδος ήταν αυτή που έκρινε τελικά το αποτέλεσμα του αγώνα μιας και οι «κόκκινοι» άνοιξαν την ψαλίδα στους 31 πόντους, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 47-16. Η συνέχεια μετά την ανάπαυλα ήταν ανάλογη, καθώς τα «λιοντάρια» δεν τράβηξαν το πόδι από το γκάζι και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 90-37!

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σαφούρης – Σαμαράς
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-11,47-16,71-30,90-37

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ / ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ (Μάρκου / Ιωσηφίδης): Δρουμαλιάς Κ, Μελαδιανός Ι, Λάτσιος Ν, Παυλίδης Π, Κολοβής Κ, Καντάς Αθ, Δάρατζης Κ, Ξακουστός Κ, Ράγιας Δ, Ιωαννίδης Γ, Φραγκάκης Μ, Βασιλείου Η.

Ρούπελ Σιδ/στρου – Αριστοτέλειο / Πανσερραϊκός Κρι Κρι: 44-103

Όσον αφορά τώρα, στην 5η αγωνιστική του Πρωταθλήματος, η ομάδα του Αριστοτελείου / Πανσερραϊκού Κρι Κρι σημείωσε νίκη έναντι του αντιπάλου της (Ρούπελ Σιδ/στρου) συνεχίζοντας τη νικηφόρα πορεία της.

Ειδικότερα, τα «λιοντάρια» έδειξαν την υπεροχή τους από το α΄ ημίχρονο ανοίγοντας τη διαφορά στους 17 πόντους (11-28). Στο 2ο δεκάλεπτο η μορφή του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τις 2 ομάδες να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό, και την κόρνα της λήξης του ημιχρόνου να βρίσκει την ομάδα των «λιονταριών» μπροστά στο σκορ με 21-55.

Στην τρίτη περίοδο, συνεχίζοντας με την ίδια τακτική, αλλά και υπομονή η διαφορά άνοιξε στους 47 πόντους (31-78) κρίνοντας ουσιαστικά τον νικητή του αγώνα και οδηγώντας στο τελικό 44-103.

*Στα αρνητικά της αναμέτρησης το γεγονός ότι το κλειστό Σιδ/στρου δεν είχε θέρμανση.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαννούλης – Κατζουρίδης

ΑθλητικάΣέρρες : 2 στα 2 για τους παίδες του Πανσερραϊκού Κρι Κρι