16.4 C

Στα τελικά του World League η Εθνική

Την πρόκριση στην τελική φάση του World League, για πρώτη φορά από το 2016, εξασφάλισε η εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 12-11 της Ισπανίας, στον ημιτελικό της προκριματικής φάσης της ευρωπαϊκής ζώνης, που διεξάγεται στο Ντέμπρετσεν της Ουγγαρίας, και «σφράγισε» ένα από τα τρία εισιτήρια για το τελικό τουρνουά της διοργάνωσης, που θα γίνει το καλοκαίρι.

Η ελληνική ομάδα δεν πέρασε ποτέ μπροστά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πήρε τον έλεγχο του ματς με ένα σερί 3-0 στην τρίτη περίοδο, που της έδωσε προβάδισμα με 7-5.

Σημαντική συμβολή σε αυτό το διάστημα είχε ο Κώστας Γαλανίδης, ο οποίος προτιμήθηκε αντί του Μάνου Ζερδεβά κάτω από τα δοκάρια και έκανε καλή εμφάνιση, παρότι χρεώθηκε με δύο πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο.

Οι Ισπανοί αντέδρασαν στο τελευταίο οκτάλεπτο και ισοφάρισαν 9-9 με τον Περόνε, ο Παπαναστασίου «απάντησε» άμεσα και ο Σκουμπάκης σε παίκτη παραπάνω «έγραψε» το 11-9, 2΄51΄΄ πριν το τέλος, αλλά και πάλι οι Ίβηρες ισοφάρισαν με πέναλτι του Γρανάδος, 1΄35΄΄ πριν τη λήξη. Η τελευταία… λέξη ανήκε στον Στέλιο Αργυρόπουλο, που σκόραρε έξι δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και έδωσε στην εθνική τη νίκη.

Το συγκρότημα του Θοδωρή Βλάχου θα διεκδικήσει αύριο (10/1) την άτυπη πρωτιά των προκριματικών απέναντι στο Μαυροβούνιο, που νωρίτερα επικράτησε 14-10 της Ιταλίας. Οι δύο ηττημένες των ημιτελικών θα αναμετρηθούν για το τελευταίο εισιτήριο για την τελική φάση.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 2-2, 4-1, 4-5
Διαιτητές: Τσβαρτ (Ολλανδία), Αλεξαντρέσκου (Ρουμανία)
Οι συνθέσεις:
ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης 2, Καπότσης, Φουντούλης 3, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης 1, Αργυρόπουλος 2, Μουρίκης, Κολόμβος, Γκιουβέτσης, Βλαχόπουλος 1, Γαλανίδης
ΙΣΠΑΝΙΑ (Νταβίντ Μαρτίν): Λόπεθ, Μουνάριθ 3, Γρανάδος 2, Φαμέρα 1, Σαναχούγια, Λαρούμπε, Μπαρόσο 2, Φερνάντεζ 1, Καμπάνιας, Περόνε 1, Μάγιαρακ, Μπούστος 1, Αγκίρε