- Διαφήμιση -

Τα βιογραφικά των μελών της ελληνικής ομάδας για το Ευρωπαϊκό Κ23

Την προσπάθεια της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 ξεκινάει αύριο η ελληνική ομάδα, η οποία βρίσκεται σύσσωμη στο Ταλίν της Εσθονίας, προκειμένου να συμμετάσχει στο κορυφαίο γεγονός της κατηγορίας. Η αποστολή αποτελείται από 18 Άνδρες και 22 γυναίκες και συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες διάκρισης.

Τα βιογραφικά των μελών της ελληνικής αποστολής:

Ανδρες

Γιάννης Ντέτσικας
Αγώνισμα: 400 μ./4Χ400 μ.
Προπονητής: Λευτέρης Μπότσαρης
Σωματείο: ΑΟ Ρόδου Σταματίου
Ετος Γέννησης: 2000
Ατ./Φετ ρεκόρ: 47.43/47.43
Προηγούμενος νικητής: Fabrisio Saidy 45.79
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 47.03

Μάριος Αναγνώστου
Αγώνισμα: 5.000μ./10.000 μ.
Προπονητής: Σάββας Κουμπούρας
Σωματείο: ΓΣ Αναγέννηση Λαμίας
Ετος Γέννησης: 1999
Ατ./Φετ ρεκόρ: 14.07.40/14.07.40, 29.36.64/30.0034
Προηγούμενος νικητής:Jimmy Gressier (Γαλλία) 14:16.55/Jimmy Gressier (Γαλλία) 28:44.17
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό:-


Παύλος Μποΐτσιος
Αγώνισμα: 110 μ. εμπ.
Προπονητής: Τάσος Μωυσίδης
Σωματείο: ΣΚΑ Δράμας
Ετος Γέννησης: 1999
Ατ./Φετ ρεκόρ: 14.42/14.50
Προηγούμενος νικητής: Jason Joseph (Ελβετία) 13.45
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 13.90

Ηλίας Τοτολίδης
Αγώνισμα: 110 μ. εμπ.
Προπονητής: Ιωάννα Σιώμου
Σωματείο: ΑΓΕΣ Κάμειρος
Ετος Γέννησης: 2001
Ατ./Φετ ρεκόρ: 14.38/14.38
Προηγούμενος νικητής: Jason Joseph (Ελβετία) 13.45
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 13.90

 Άρης Δρίτσας
Αγώνισμα: 400 μ. εμπ./4Χ400 μ.
Προπονητής: Κώστας Ηλίας
Σωματείο: ΟΣΦΠ
Ετος Γέννησης: 1999
Ατ./Φετ ρεκόρ: 51.39/52.50
Προηγούμενος νικητής: Wilfried Happio (Γαλλία) 49.03
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 50.72

Εμμανουήλ Καραλής
Αγώνισμα: Επί κοντώ
Προπονητής: Παναγιώτης Συμεωνίδης
Ατ./Φετ. ρεκόρ 5,80 μ./5,70 μ.
Έτος Γέννησης: 1999
Προηγούμενος νικητής: Bo Kanda Lita Baehre (Γερμανία) 5.65
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 5,20 μ.

Γιάννης Ρίζος
Αγώνισμα: Επί κοντώ
Προπονητής: Νίκος Βαρσάμης
Σωματείο: ΑΣ Άρης
Ετος Γέννησης: 2000
Ατ./Φετ ρεκόρ: 5,35μ./5,35 μ.
Προηγούμενος νικητής: Bo Kanda Lita Baehre (Γερμανία) 5.65
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 5,20 μ.

Αντώνης Σάντας
Αγώνισμα: Επί κοντώ
Προπονητής: Φώτης Στεφανή
Σωματείο: ΑΟ Φιλοθέης
Έτος Γέννησης: 2001
Ατ./Φετ ρεκόρ: 5,25 μ./5,25 μ.
Προηγούμενος νικητής: Bo Kanda Lita Baehre (Γερμανία) 5.65
Επίδοση που έδωσε πρόκριση: 5,20 μ.

Ανδρέας Πανταζής
Αγώνισμα: Τριπλούν
Προπονητής: Δημήτρης Βασιλικός
Σωματείο: ΑΟ Μεγάρων
Ετος Γέννησης: 2000
Ατ./Φετ ρεκόρ: 16,86 μ./16,86 μ.
Προηγούμενος νικητής: Necati Er (Τουρκία) 17.37
Επίδοση που έδωσε πρόκριση: 15,90 μ.

Οδυσσέας Μουζενίδης 
Αγώνισμα: Σφαιροβολία
Προπονητής: Γιώργος Μποτσκαριώβ
Σωματείο: ΑΣ Κένταυρος
Ετος Γέννησης: 1999
Ατ./Φετ ρεκόρ: 19,92 μ./19,92 μ.
Προηγούμενος νικητής: Konrad Bukowiecki (Πολωνία) 21.51
Επίδοση που έδωσε πρόκριση: 18,30 μ.

Ιάσωνας Μαχαίρας
Αγώνισμα: Σφαιροβολία
Προπονητής: Δημήτρης Κουτσούκης
Σωματείο: ΓΣ Ηλιούπολης
Ετος Γέννησης: 2000
Ατ./Φετ ρεκόρ: 18,45 μ./17,70 μ.
Προηγούμενος νικητής: Konrad Bukowiecki (Πολωνία) 21.51
Επίδοση που έδωσε πρόκριση: 18,30 μ.

Χρήστος Φραντζεσκάκης
Αγώνισμα: Σφυροβολία
Προπονητής: Κωστής Παπαμαρκάκης
Σωματείο: ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος
Ετος Γέννησης: 2000
Ατ./Φετ ρεκόρ: 76,85 μ./76,85 μ.
Προηγούμενος νικητής:Alberto González (Ισπανία) 74.36
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 67,03 μ.

Μαρκέλλο Μεμά
Αγώνισμα: Σφυροβολία
Προπονητής: Αλέξανδρος Παπαδημητρίου
Σωματείο: ΑΟ Ρόδου Σταματίου
Ετος Γέννησης: 2001
Ατ./Φετ ρεκόρ: 67,49 μ./67,49 μ.
Προηγούμενος νικητής: Alberto González (Ισπανία) 74.36
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 67,03 μ.


Δημήτρης Τσίτσος
Αγώνισμα: Ακοντισμός
Προπονητής: Θωμάς Κυριαζής
Σωματείο: ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος
Ετος Γέννησης: 2000
Ατ./Φετ ρεκόρ:77,79 μ./76,16 μ.
Προηγούμενος νικητής: Cyprian Mrzygłód (Πολωνία) 84.97
Επίδοση που έδωσε πρόκριση: 69,93 μ.

Γιώργος Λαμπρόπουλος
Αγώνισμα: 4Χ400 μ.
Προπονητής: Κώστας Λαμπρόπουλος
Σωματείο: ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας
Ετος Γέννησης: 1999
Ατ./Φετ ρεκόρ: 47.24/48.07
Προηγούμενη νικήτρια ομάδα: Γερμανία 3.03.92
Επίδοση που έδωσε πρόκριση: 3.08.59

Σπύρος Δουκατέλης
Αγώνισμα: 4Χ400 μ.
Προπονητής: Περικλής Χατζηαναστασιάδης
Σωματείο: Κερκυραϊκός ΓΣ
Ετος Γέννησης: 2000
Ατ./Φετ ρεκόρ: 48.10/48.10
Προηγούμενη νικήτρια ομάδα: Γερμανία 3.03.92
Επίδοση που έδωσε πρόκριση: 3.08.59

Άγγελος- Τζανης Ανδρέογλου
Αγώνισμα: Δέκαθλο
Προπονητής: Ευθύμης Ανδρέογλου
Σωματείο: ΣΚΑ Δράμας
Ετος Γέννησης: 1999
Ατ./Φετ ρεκόρ:7.592/7.592
Προηγούμενος νικητής: Niklas Kaul (Γερμανία) 8.572
Επίδοση που έδωσε πρόκριση: –

Αντώνης Ανδρέογλου
Αγώνισμα: Δέκαθλο
Προπονητής: Ευθύμης Ανδρέογλου
Σωματείο: ΣΚΑ Δράμας
Ετος Γέννησης: 1999
Ατ./Φετ ρεκόρ: 7.352/7.352
Προηγούμενος νικητής: Niklas Kaul (Γερμανία) 8.572
Επίδοση που έδωσε πρόκριση: –

Στέλλα Μιχαηλίδου
Αγώνισμα: 100 μ./4Χ100 μ.
Προπονητής: Κώστας Βογιατζάκης
Σωματείο: ΑΟ Ερμής
Ετος Γέννησης: 1999
Ατ./Φετ ρεκόρ: 11.73/11.73
Προηγούμενη νικήτρια: Ewa Swoboda (Πολωνία) 11.15
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 11.78

Άρτεμις Αναστασίου
Αγώνισμα: 200 μ./4Χ100 μ.
Προπονητής: Γιώργος Πομάσκι
Σωματείο: ΠΑΟΚ
Ετος Γέννησης: 2000
Ατ./Φετ ρεκόρ: 23.75/23.75
Προηγούμενη νικήτρια: Sindija Bukša (Λετονία) 23.24
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 24.05


Νοράγια Τζόνσον
Αγώνισμα: 400 μ.
Προπονητής: Βαγγέλης Ασαριωτάκης
Σωματείο: ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος
Ετος Γέννησης: 2001
Ατ./Φετ ρεκόρ: 54.95/55.48
Προηγούμενη νικήτρια: Natalia Kaczmarek (Πολωνία) 52.34
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 53.51


Καλλιόπη Σκαρπέτη
Αγώνισμα: 10.000 μ.
Προπονητής: Σταύρος Καρρές
Σωματείο: Πανελλήνιος ΓΣ
Ετος Γέννησης: 2000
Ατ./Φετ ρεκόρ: 35.43.22/35.43.22
Προηγούμενη νικήτρια: Alina Reh (Γερμανία) 31:39.34
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: –

Κυριακή Φιλτισάκου
Αγώνισμα: 20χλμ. βάδην
Προπονητής: Ναπολέων Κεφαλόπουλος
Σωματείο: ΑΓΣ Ανατολή Νέας Ιωνίας
Ετος Γέννησης: 2000
Ατ./Φετ ρεκόρ: 1.32.23/1.32.23
Προηγούμενη νικήτρια: Ayşe Tekdal (Τουρκία) 1:34:47
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: –

Όλγα Φιάσκα
Αγώνισμα: 20χλμ. βάδην
Προπονητής: Γρηγόρης Κοντός
Σωματείο: Αθλοκίνηση Μυτιλήνης
Ετος Γέννησης: 2001
Ατ./Φετ ρεκόρ: 1.36.51/1.36.51
Προηγούμενη νικήτρια: Ayşe Tekdal (Τουρκία) 1:34:47
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: –

Μαρία Σεφεριάδη
Αγώνισμα: 20χλμ. βάδην
Προπονητής: Γιώργος Σεφεριάδης
Σωματείο: ΑΕ Ολυμπίας Πατρών
Ετος Γέννησης: 2001
Ατ./Φετ ρεκόρ: 1.47.48/1.47.48
Προηγούμενη νικήτρια: Ayşe Tekdal (Τουρκία) 1:34:47
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: –

Παναγιώτα Δόση
Αγώνισμα: Ύψος
Προπονητής: Θοδωρής Δόσης
Σωματείο: ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος
Ετος Γέννησης: 2001
Ατ./Φετ ρεκόρ: 1,86 μ./1,84 μ.
Προηγούμενη νικήτρια: Yuliya Levchenko (Ουκρανία) 1.97
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 1,78 μ.

Δέσποινα Μαλταμπέ
Αγώνισμα: Ύψος
Προπονητής: Γιάννης Κουτσογιαννόπουλος
Σωματείο: Αμεινίας Μεσογείων
Ετος Γέννησης: 1999
Ατ./Φετ ρεκόρ: 1,83 μ./1,83 μ.
Προηγούμενη νικήτρια: Yuliya Levchenko (Ουκρανία) 1.97
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 1,78 μ.

Κωνσταντίνα Κουτσούκη
Αγώνισμα: Ύψος
Προπονητής: Παναγιώτης Πανάγος
Σωματείο: ΟΣΦΠ
Ετος Γέννησης: 1999
Ατ./Φετ ρεκόρ: 1,81 μ./1,81 μ.
Προηγούμενη νικήτρια:: Yuliya Levchenko (Ουκρανία) 1.97
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 1,78 μ.

Αριάδνη Αδαμοπούλου
Αγώνισμα: Επί κοντώ
Προπονητής: Βασίλης Μεγαλοοικονόμου
Σωματείο: ΓΣ Κηφισιάς
Ετος Γέννησης: 1999
Ατ./Φετ ρεκόρ: 4,25 μ./4,17 μ.
Προηγούμενη νικήτρια: Angelica Moser (Ελβετία) 4.56
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 4,15 μ.

Σπυριδούλα Καρύδη
Αγώνισμα: Μήκος/τριπλούν
Προπονητής: Γιώργος Πομάσκι
Σωματείο: Κερκυραϊκός ΓΣ
Ετος Γέννησης: 2001
Ατ./Φετ ρεκόρ: 6,71μ./6,46 μ., 14,19 μ./14,19 μ.
Προηγούμενος νικητής Μήκος:Hilary Kpatcha (Γαλλία) 6.73
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό Μήκος: 6,06 μ.
Προηγούμενη νικήτρια Τριπλούν: Diana Zagainova (Λιθουανία) 13.89
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό Τριπλούν: 12,97 μ.


Βασιλική Χαϊτίδου
Αγώνισμα: Μήκος
Προπονητής: Νίκος Στυλιανίδης
Σωματείο: ΠΑΟΚ
Ετος Γέννησης: 2000
Ατ./Φετ ρεκόρ: 6,24 μ./6,24 μ.
Προηγούμενη νικήτρια: Hilary Kpatcha (Γαλλία) 6.73
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 6,06 μ.

Μαρία Στεφανοπούλου
Αγώνισμα: Μήκος
Προπονητής: Τάκης Ρέμμας
Σωματείο: ΑΣ Σίσυφος
Ετος Γέννησης: 1999
Ατ./Φετ ρεκόρ: 6,20 μ./6,20 μ.
Προηγούμενη νικήτρια: Hilary Kpatcha (Γαλλία) 6.73
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 6,06 μ.

Μαρία Μαγκούλια
Αγώνισμα: Σφαιροβολία
Προπονητής: Γιάννης Μπαρλής
Σωματείο: Ένωση Καζώνης Κάλυμνος
Ετος Γέννησης: 2000
Ατ./Φετ ρεκόρ: 15,70μ./15,70μ.
Προηγούμενη νικήτρια: Alina Kenzel (Γερμανία) 17.94
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 15,16 μ.

Σταυρούλα Κοσμίδου
Αγώνισμα: Σφυροβολία
Προπονητής: Κώστας Κοροσίδης
Σωματείο: Αίολος Μακεδονίας
Ετος Γέννησης: 2001
Ατ./Φετ ρεκόρ: 63,10 μ./63,10 μ.
Προηγούμενη νικήτρια: Sofiya Palkina (Ρωσία) 71.08
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 60,11 μ.

Μελπομένη Γρηγοριάδου
Αγώνισμα: Ακοντισμός
Προπονητής: Θανάσης Τσιτσιμάκας
Σωματείο: ΣΚΑ Δράμας
Ετος Γέννησης: 2000
Ατ./Φετ ρεκόρ: 55,37 μ./55,37 μ.
Προηγούμενη νικήτρια: Annika Fuchs (Γερμανία) 63.68
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 50,88 μ.

Ιωάννα Μάλλη
Αγώνισμα: Ακοντισμός
Προπονητής:
Σωματείο: Παναξιακός ΑΟ
Ετος Γέννησης: 2001
Ατ./Φετ ρεκόρ: 51,48 μ./51,48 μ.
Προηγούμενη νικήτρια: Annika Fuchs (Γερμανία) 63.68
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 50,88 μ.

Δήμητρα Τσουκαλά
Αγώνισμα: 4Χ100 μ.
Προπονητής: Χρήστος Τσιπουρίδης
Σωματείο: ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής
Ετος Γέννησης: 1999
Ατ./Φετ ρεκόρ: 12.02/12.02
Προηγούμενη νικήτρια ομάδα: Γερμανία 43.45
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 44.80

Παρασκευή Άνθη
Αγώνισμα: 4Χ100 μ.
Προπονητής: Κώστας Βογιατζάκης
Σωματείο: ΑΟ Ερμής
Ετος Γέννησης: 2001
Ατ./Φετ ρεκόρ: 12.00/12.00
Προηγούμενη νικήτρια ομάδα: Γερμανία 43.45
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 44.80

Φωτεινή Ρουμελιώτη
Αγώνισμα: 4Χ100 μ.
Προπονητής: Παναγιώτης Ψούχλος
Σωματείο: ΑΟ Αρισβαίος
Ετος Γέννησης: 2001
Ατ./Φετ ρεκόρ: 12.06/12.06
Προηγούμενη νικήτρια ομάδα: Γερμανία 43.45
Επίδοση που έδωσε πρόκριση στον τελικό: 44.80

Πηγή ΑΠΕ-ΜΠΕ

- Διαφήμιση -Ακολουθήστε το epiloges.tv στο Google News και δείτε όλες τις τελευταίες ειδήσεις από τις Σέρρες, την Ελλάδα και τον Κόσμο.
Exit mobile version