11.5 C
Serres

Τσιτσιπάς: Άγγιξε το “θαύμα” απέναντι στον μεγάλο Τζόκοβιτς στο Italian Open

Date:

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς άγγιξε μια τεράστια νίκη-πρόκριση επί του σπουδαίου Νόβακ Τζόκοβιτς όμως τελικά «λύγισε» με 2-1 σετ στη φάση των «8» του Italian Open.

Ο Τζόκοβιτς είδε τον… χάρο με τα μάτια του καθώς ο Τσιτσιπάς είχε εικόνα νικητή στο 3ο σετ, όμως το Νο1 της Παγκόσμιας κατάταξης επικράτησε τελικά με 2-1 σετ 6, 7-5, 7-5.

Το ματς διήρκεσε για 3 ώρες και 16 λεπτά, το οποίο είχε διακοπεί χθες (14/5) λόγω καταρρακτώδους βροχής. Κατά τη διακοπή ο Τσιτσιπάς είχε πάρει το πρώτο σετ με 4-6 στα γκέιμ και προηγείτο με 1-2, ωστόσο οι καιρκές συνθήκες δεν επέτρεψαν τη συνέχεια της αναμέτρησης, η οποία ολοκληρώθηκε σήμερα.

Πλέον Νόβακ Τζόκοβιτς θα αντιμετωπίσει τον Λορένζο Σονέγκο, ο οποίος την ίδια ώρα επικράτησε του Αντρέι Ρούμπλεφ επίσης με 2-1 σετ ((3-6, 6-4, 6-3). Το ματς αυτό θα διεξαχθεί σε λίγες ώρες συγκεκριμένα στις 19:30, με τον Σέρβο και τον Ιταλό να διεκδικούν το εισιτήριο για τον τελικό.

Το ζευγάρι του άλλου ημιτελικού συνθέτουν ο Αμερικανός Ράιλι Οπέλκα και ο Ισπανός Ράφα Ναδάλ.

Όσον αφορά την σημερινή αναμέτρηση ο Τσιτσιπάς με καταπληκτική ωριμότητα και αρκετά φανταστικά χτυπήματα κατάφερε να προηγηθεί με 1-3 και στη συνέχεια με 5-4 στα γκέιμ στο 3ο σετ. Η νίκη έδειχνε πως ήταν κοντά, καθώς ο Σέρβος αντίπαλός του έδειχνε πολύ εκνευρισμένος, κάνοντας το ένα λάθος πίσω από το άλλο.

Χαρακτηριστικό ότι σε κάποια στιγμή και μετά από μια εξαιρετική επίθεση του Στέφανου, ο Τζόκοβιτς πέταξε στο έδαφος τη ρακέτα του με μεγάλη δύναμη!

Κάπου εκεί ο Νόλε απέδειξε γιατί είναι Νο1. Ενώ φαινόταν πως δεν είχε το καθαρό μυαλό να επιστρέψει, τελικά τα κατάφερε. Ίσως μόνο αυτός μπορούσε να νικήσει σήμερα τον Στέφανο, στο σημείο που είχε φτάσει το παιχνίδι.

Ο Τσιτσιπάς είχε την ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι, αφού break στο 9ο γκέιμ που τον έφερε μπροστά με 5-4. Έτσι σέρβιρε για τη νίκη 10ο όμως ο Τζόκοβιτς χάρη σε ένα δυναμικό κλείσιμο και δυο διαδοχικά break (μεσολάβησε και ένα δύσκολο κράτημα στο σερβίς) κατέκτησε με επιβλητικό τρόπο τα τρια τελευταία γκέιμς και μαζί το τρίτο σετ με 7-5.

Πηγή thestival.gr

ΑθλητικάΤσιτσιπάς: Άγγιξε το “θαύμα” απέναντι στον μεγάλο Τζόκοβιτς στο Italian Open