15.4 C
Serres

Τσιτσιπάς, ο νέος Bασιλιάς του τένις! Σήκωσε την κούπα μετά από τεράστιο ματς

Date:

Σε ένα παιχνίδι που θα του μείνει αξέχαστο ο Έλληνας τενίστας κατέκτησε το τρόπαιο στο ATP Finals στο Λονδίνο επικρατώντας στον τελικό του Αυστριακού Ντομινίκ Τίμ με 2-1 σετ.

Με χρυσά γράμματα έγραψε το όνομά του στην ιστορία του παγκόσμιου τένις ο Στέφανος Τσιτσιπάς, καθώς την Κυριακή πανηγύρισε την κατάκτηση του ATP Finals στο Ο2 του Λονδίνου.

Ο 21χρονος πρωταθλητής μας, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε με ανατροπή 2-1 σετ του Ντομινίκ Τιμ σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που διήρκησε 2 ώρες και 35 λεπτά και κατέκτησε το πιο σημαντικό τρόπαιο της καριέρας του, όντας ο πρώτος εκπρόσωπος του ελληνικού τένις που φτάνει σε αυτήν τη μοναδική διάκριση.

Με τη νίκη του αυτή ο Τσιτσιπάς, έγινε ο νεότερος πρωταθλητής στο φινάλε της σεζόν, μετά από τον 20χρονο Λέιτον Χιούτι το 2001 και ο έκτος νεότερος πρωταθλητής στην 50ετή ιστορία του τουρνουά.

O Έλληνας τενίστας θα φύγει απ’το Λονδίνο με 1300 βαθμούς ATP και θα πλησιάσει σε απόσταση 400 βαθμών τον 5ο της κατάταξης Ντανίλ Μεντβέντεφ, ενώ θα προσθέσει στο λογαριασμό του το ποσό των 2.6 εκατ. δολαρίων.