13.2 C

2η Αγωνιστική: Παναιγιάλειος-Πανσερραϊκός 3-2

Πλήρης αιφνιδιασμός με το καλημέρα για τα Λιοντάρια που δέχθηκαν δυο γκολ μέσα στα πρώτα 6 λεπτά του παιχνιδιού. Στο 3ο λεπτό ο Αρναρέλλης με όμορφο σουτ άνοιξε το σκορ και τρία λεπτά αργότερα ο Κριστέτο με κοντινό πλασέ διπλασιάσε τα τέρματα του Παναιγιάλειου και έκανε τα πράγματα βουνό για τους παίκτες των Λιονταριών που έδειχναν σοκαρισμένοι. Η αντίδραση ήρθε σύντομα στο 9ο λεπτό όταν μετά από δύσκολη απόκρουση του Ρίστιτς σε σουτ του Αρναρέλλη βγήκε αντεπίθεση με τον Τσιμίκα να φτάνει σε τετ α τετ και να πλασάρει σωστά βάζοντας προσωρινά την ομάδα μας ξανά στο παιχνίδι.
Η αντεπίθεση των Λιονταριών δεν είχε συνέχεια και έτσι στο 18ο λεπτό ο Παναιγιάλειος ξαναπήρε προβάδισμα 2 γκολ με κεφαλιά του Γεωργακόπουλου μετά από σέντρα του Σκαρτσίλα που έγραψε την δεύτερη ασίστ του στο ματς.
Μια κεφαλιά του Δούμτσου στο 26ο λεπτό από στημένο του Ιωαννίδη δυσκόλεψε τον Πολίτη να διώξει την μπάλα και αυτή ήταν και η τελευταία φάση μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου τα Λιοντάρια έκαναν εμφανές σε όλους ότι θα πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους και θα τα δώσουν όλα για να πάρουν ότι μπορούν απ’το παιχνίδι. Στο 56ο λεπτό άρχισαν να κάνουν πράξη την ανωτερότητα τους και μείωσαν το σκορ με κεφαλιά του Γκούρτσα μετά από σέντρα διαβήτη του Ιωαννίδη. Δυστυχώς όμως τα δεν μπόρεσαν να μετατρέψουν σε κάτι πιο ουσιώδες την κατοχή που είχαν στο υπόλοιπο παιχνίδι και δεν βρήκαν λύσεις για να πατήσουν την περιοχή των γηπεδούχων. Φάσεις δεν έγιναν και το παιχνίδι έμεινε στο 3-2 με τα Λιοντάρια να γνωρίζουν την δεύτερη συνεχή τους ήττα στο πρωτάθλημα και να ζητάνε πλέον επιτακτικά την στήριξη του κόσμου τους στο πολύ δύσκολο εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου την άλλη Κυριακή.

ΣΚΟΡΕΡ: 3′ Αρναρέλλης σουτ, 6′ Κριστέτο σουτ, 18′ Γεωργακόπουλος κεφ. – 9′ Τσιμίκας σουτ, 56′ Γκούρτσας κεφ

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Νίκος Κουρμπανάς): Πολίτης, Τσερκέζος, Ιντζίδης, Στίκας (Βλάχος 49′), Κοντοχρήστος (Παπαχρήστος 82′), Γκούμας (Καζναφέρης 65′), Μπρους, Κριστέτο, Σκαρτσίλας, Αρναρέλλης, Γεωργακόπουλος.