ΤΡΟΦΙΜΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΕΙ Η ΙΕΡΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΣΕΡΡΩΝ ΝΙΓΡΙΤΗΣ
Date:
Μέ αἰσθήματα βαθύτατου προβληματισμοῦ, θλίψεως καί ἀγωνίας παρακολουθοῦμε ὅλοι μας, τόν τελευταῖο καιρό, τά διαδραματιζόμενα σέ χῶρες κυρίως τῆς Μέσης Ἀνατολῆς πολεμικά γεγονότα καί προσευχόμεθα θερμῶς ὑπέρ τῆς ταχείας καταπαύσεως τῶν ἐχθροπραξιῶν καί ἐπικρατήσεως τῆς πολυποθήτου εἰρήνης. Διαπιστώνουμε ὅτι ἡ φοβερή αὐτή ἐμφύλια σύρραξη ἤδη ἔχει προξενήσει ἐκτός ἀπό τεράστιες ὑλικές κατάστροφές καί μεγάλες ἀπώλειες σέ ἀνθρώπινες ζωές, ἰδιαίτερα στόν ὑπό δεινή δοκιμασία εὑρισκόμενο Συριακό λαό. Κανείς δέν μπορεῖ νά παραμείνει ἀδιάφορος ἀπέναντι στά θλιβερά καί τραγικά αὐτά γεγονότα. Ἀθῶοι ἄνθρωποι χάνουν καθημερινῶς τήν ζωή τους καί οἱ πρόσφυγες ἀριθμοῦνται πλέον σέ πολλές χιλιάδες. Ἀπό τήν φρίκη τοῦ πολέμου πλήττονται καί ἀδελφοί μας Ὀρθόδοξοι Χριστιανοί πού διαβιοῦν στήν περιοχή αὐτή, ἀλλά καί ἄμαχος πληθυσμός, ἀθῶα γυναικόπαιδα ἀνεξαρτήτως θρησκείας καί ἐθνικότητος.
Ἡ τοπική μας Ἐκκλησία μας, κινουμένη πάντοτε στό πνεῦμα τῆς ἐν Χριστῷ ἀγάπης γιά κάθε ἄνθρωπο, ἀνεξαρτήτως ἀπό τίς ὅποιες φυλετικές ἤ καί θρησκευτικές διαφοροποιήσεις, ἀναλαμβάνει τήν πρωτοβουλία γιά ἄμεση συγκέντρωση καί ἀποστολή ἀνθρωπιστικῆς βοηθείας, δηλαδή τροφίμων καί εἰδῶν πρώτης ἐπισιτιστικῆς ἀνάγκης, (ὄσπρια, γάλα μακρᾶς διαρκείας, ζυμαρικά, κονσέρβες, βρεφικές κρέμες καί τροφές, μπισκότα, ἐμφιαλωμένο νερό) μέ ἀποδέκτες τούς ἐμπερίστατους
πρόσφυγες, πού στοιβάζονται πλέον κατά χιλιάδες κυρίως στά βόρεια σύνορά μας καί κυρίως στήν περιοχή τῆς Εἰδομένης. Γιά τήν ἀντιμετώπιση τοῦ ὀξύτατου αὐτοῦ ἀνθρωπιστικοῦ προβλήματος κρίνεται ὡς ἀπολύτως ἀναγκαία ἡ ἄμεση εὐαισθητοποίηση ὅλων μας. Γι’ αὐτό τόν λόγο θά συγκεντρωθοῦν τά παραπάνω εἴδη τροφίμων ἀπό τήν Κυριακή 6 μέχρι τό Σάββατο 12 Μαρτίου ἐ. ἔ. σέ ὅλες τίς ἐνορίες τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεώς μας.
Ἐκ τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως