Νίκησε το Μεξικό με φορτσάρισμα στην τρίτη περίοδο!
Date:
Στα ημιτελικά του Προολυμπιακού Τουρνουά του Τορίνο προκρίθηκε η εθνική Ελλάδας, ως πρώτη του Α’ ομίλου, με δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες στην πρώτη φάση. Μετά το Ιράν, οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη υπέταξαν και το Μεξικό, 86-70, πατώντας γκάζι στην 3η περίοδο.
Αντίπαλος των Ελλήνων διεθνών στο δρόμο προς τον τελικό θα βρεθεί την ερχόμενη Παρασκευή (8/7) η 2η του Β’ ομίλου, η νικήτρια δηλαδή του ζευγαριού Κροατία-Τυνησία. Το Μεξικό, ως 2ο του Α’ ομίλου θα αντιμετωπίσει την 1η του Β’ ομίλου, Ιταλία, στα ημιτελικά.
Με 21 πόντους και 3 τρίποντα ήδη από την 3η περίοδο ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο πρώτος σκόρερ της εθνικής, ενώ ο Μπουρούσης σημείωσε 16 με 9 ριμπάουντ. Στην 4η περίοδο, ο Θανάσης Αντετοκούνμπο πέτυχε τους 11 από τους 12 πόντους του, ενώ 7 ασίστ μοίρασε ο Νικ Καλάθης. Από την ομάδα της κεντρικής Αμερικής, ο Κρους πέτυχε 19 πόντους, 14 ο Ερνάντες και 10 ο Χόρχε Γκουτιέρες.
Ισορροπημένο το πρώτο 20λεπτο, με τους Μεξικανούς να προηγούνται 35-33 και την Εθνική Ελλάδας να μην έχει συγκέντρωση. Άλλαξε η εικόνα της ελληνικής ομάδας στο δεύτερο μέρος και με πίεση στην άμυνα, οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη απέκτησαν προβάδισμα ασφαλείας, που διατήρησαν ως το φινάλε.
Τα δεκάλεπτα: 16-15, 35-33, 48-60, 70-86
Οι πόντοι: Αθηναίου, Καλάθης 7 (1), Μπουρούσης 16, Μάντζαρης, Αγραβάνης 7 (1), Παπαπέτρου 5 (1), Χαραλαμπόπουλος, Μπόγρης 2, Περπέρογλου 7 (1), Αντετοκούνμπο Γ. 21 (3), Κουφός 7, Αντετοκούνμπο Θ. 12