25.9 C

Στο χέρι της ΑΕΚ η πρόκριση επί της Σεντ Στιέν!

EtienAEK

Λευκή ισοπαλία στο Ζοφρουά Γκισάρ και η Ένωση έχει την τύχη στα χέρια της μέσα στο ΟΑΚΑ!

Η ΑΕΚ μετά απο πολύ καλή εμφάνιση, κυρίως αμυντικά, απέσπασε λευκή ισοπαλία απο την Σεντ Ετιέν στο «Ζοφρουά Γκισάρ» στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στις 4/8 (21:00) στο ΟΑΚΑ.

Η ελληνική ομάδα τήρησε το πλάνο του Τιμούρ Κετσπάγια, έφερε τον αγώνα στα μέτρα της και κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της. Στην επίθεση ο «δικέφαλος» προσπάθησε να «χτυπήσει» στην κόντρα, αλλά οι παίκτες του ήταν άστοχοι στις τελικές προσπάθειες.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, που οι παίκτες της Σεντ Ετιέν είχαν την κατοχή της μπάλας και πίεζαν για το γκολ, η ΑΕΚ βρήκε τα πατήματα της και ισορρόπησε τον αγώνα.

Οι Γάλλοι όσο περνούσε η ώρα στο δεύτερο μέρος, πίεζαν όλο και περισσότερο για να πετύχουν το γκολ της νίκης, ωστόσο, η άμυνα των «κιτρινόμαυρων» ήταν καλά στημένη και δεν επέτρεπε στους αντιπάλους της να γίνουν επικίνδυνοι.

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ (Κ. Γκαλτιέ): Ρουφιέ, Κατρίν, Περέν, Πογκμπά, Πολομά, Σελνές, Παζό (68′ Νταμπό), Λεμουάν, Τανάν (64′ Μπέριτς), Αμουμά (86′ Μονέ-Πακέ), Ρου.

ΑΕΚ (Τ. Κετσπάγια): Ανέστης, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος (82′ Πλατέλας), Μπαρμπόσα, Βάργκας (67′ Γαλανόπουλος), Πέκχαρτ (46′ Μπακασέτας).

ΑθλητικάΣτο χέρι της ΑΕΚ η πρόκριση επί της Σεντ Στιέν!