Χρυσό η Στεφανίδη – Φέρνει το 6ο μετάλλιο στην Ελλάδα
Date:
«Δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα. Κατάφερα αυτό που ήθελα και δεν το πιστεύω. Οραματιζόμουν αυτό το χρυσό μετάλλιο. Κάνω επί κοντώ από τα δέκα μου χρόνια και όλα τα προβλήματα που αντιμετώπισα κάνουν αυτό το μετάλλιο ακόμα πιο σημαντικό. Όταν μπήκα στην δεύτερη προσπάθειά μου στα 4,85 είπα στον εαυτό μου Κατερίνα εδώ είναι Ολυμπιακοί Αγώνες, είναι ουσιαστικά η τελευταία σου προσπάθεια. Δεν υπάρχουν περιθώρια», είπε στον Real Fm η Κατερίνα Στεφανίδη.
Σε ερώτηση σχετικά με το πόσο ικανοποιημένη είναι από την επίδοσή της απαντά:
«Ξέρω ότι κέρδισα Ολυμπιακούς Αγώνες αλλά ήθελα πολύ το 4,90. Το κυνηγάω καιρό. Δεν έβλεπα το τελευταίο άλμα της Σάντι Μόρις στα 4,90, είδα μόνο πανηγυρισμούς στις κερκίδες και νόμιζα το πέρασε. Είμαι πάρα πολύ χαρούμενη, δεν πίστευα ότι οι άνθρωποι στις κερκίδες πανηγύριζαν για εμένα.»