Επιστημονική Ημερίδα από τον Πανελλήνιο Σύλλογο Φυσικοθεραπευτών στις Σέρρες
Date:
Επιστημονική ημερίδα συνδιοργανώνει ο Πανελλήνιος Σύλλογος Φυσικοθεραπευτών –Π.Τ Σερρών και η Ελληνική Αρθροσκοπική Εταιρεία με θέμα τις Σύγχρονες απόψεις στην αρθροσκοπική αντιμετώπιση και φυσικοθεραπευτική αποκατάσταση-Ώμος-Γόνατο-Π Η Επιστημονική ημερίδα πλαισιώνεται από ομιλητές επιστήμονες που είναι γνωστοί στο Πανελλήνιο στο Επιστημονικό πεδίο της δραστηριότητάς τους. Θα παρουσιαστούν οι σύγχρονες απόψεις ,οι νέες τεχνικές αρθροσκοπικής αντιμετώπισης για τις συχνότερες παθήσεις των αρθρώσεων καθώς και οι νέες τεχνικές και τα νεότερα δεδομένα στην φυσικοθεραπευτική αποκατάσταση. Είναι γνωστό σε όλους ότι μια επιτυχημένη αρθροσκοπική ή χειρουργική επέμβαση απαιτεί μια επιστημονικά ολοκληρωμένη και εξατομικευμένη φυσικοθεραπευτική παρέμβαση για την αποκατάσταση της λειτουργίας της πάσχουσας άρθρωσης και την επάνοδο των ασθενών στις φυσιολογικές δραστηριότητές τους που συχνά, όταν είναι αθλητές, είναι υψηλών απαιτήσεων.
Αποδεικνύεται καθημερινά στην πράξη ότι η διεπιστημονική συνεργασία αποτελεί το κλειδί για την επιτυχημένη αποκατάσταση των ασθενών. Την συνεργασία αυτή των Ορθοπαιδικών χειρουργών με τους Φυσικοθεραπευτές προωθεί και υλοποιεί ο Πανελλήνιος Σύλλογος Φυσικοθεραπευτών τόσο με αυτή την επιστημονική ημερίδα όσο και άλλες επιστημονικές εκδηλώσεις. Πιστεύουμε ότι η ημερίδα αυτή θα συμβάλλει στην επιστημονική κατάρτιση των Φυσικοθεραπευτών και θα ισχυροποιήσει την θέση του Φυσικοθεραπευτή στη διεπιστημονική ομάδα υγείας και η ανταλλαγή απόψεων θα βελτιώσει την επιστημονική συνεργασία με το εκλεκτό σώμα των Ελλήνων Ορθοπαιδικών που αποτελούν διαχρονικά τους καλύτερους Επιστημονικούς Συνεργάτες των Φυσικοθεραπευτών. Χορηγός επικοινωνίας είναι η Τηλεόραση ΕΠΙΛΟΓΕΣ
Η ημέριδα θα γίνει το Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου στο ξενοδοχείο ΄΄Ελπίδα resort΄΄ και το δικαίωμα παρακολούθησης για το κοινό είναι ελεύθερο.