η κεντρική χορηγία της SuperLeague στην εταιρεία Σαββίδη Dimera
Date:
Το διοικητικό συμβούλιο της SuperLeague αποφάσισε ομοφώνα να γίνει αποδεκτή η πρόταση της εταιρείας Σαββίδη Dimera Media Investments για την κεντρική χορηγία του πρωταθλήματος αν και η πρόταση ήταν εκτός της προθεσμίας.
Τελικώς τα μελή της SuperLeague εξέτασαν την πρόταση και αφού έκριναν οτι ήταν η καλύτερη τόσο από αυτή της Alter Ego του Βαγγέλη Μαρινάκη όσο και από εκείνη του ΟΠΑΠ αποφάσισαν να την αποδεχτούν.
Ο OΠAΠ είχε καταθέσει δύο προτάσεις:
Η πρώτη αφορά χορηγία τεσσάρων ετών με 1,275 εκατομμύρια ευρώ τον πρώτο χρόνο, δύο τον δεύτερο χρόνο, με δικαίωμα ανανέωσης για ακόμα δύο χρόνια με 2,5 εκατομμύρια ευρώ τον τρίτο και τρία εκατομμύρια ευρώ τον τέταρτο.
H δεύτερη είναι για «κλειστό» τετραετές συμβόλαιο, όπου η συνολική πρόταση φτάνει τα 7,275 εκατομμύρια ευρώ (1,275+2+2+2). H πρόταση της εταιρείας Alter Ego αφορούσε χορηγία δύο ετών με 2 εκατομμύρια ευρώ τον πρώτο χρόνο και 2,5 εκατομμύρια ευρώ τον δεύτερο!
Μάλιστα όπως ειπώθηκε, στην σύμβαση που θα υπογραφεί την Δευτέρα θα προβλεφθεί όρος που θα αναφέρει ότι σε περίπτωση που το ΣτΕ την ερχόμενη Τετάρτη κρίνει αντισυνταγματικό τον νόμο με τον οποίο η Dimera και οι άλλες τρεις εταιρίες παίρνουν την τηλεοπτική άδεια, η Λίγκα θα πάρει κανονικά τα λεφτά.