33.7 C

Άνετο 3-0 για τον Ολυμπιακό επί του Παναθηναϊκού στο παραδοσιακό ντέρμπι

Άνετο 3-0 για τον Ολυμπιακό επί του Παναθηναϊκού στο παραδοσιακό ντέρμπι του ελληνικού ποδοσφαίρου το βράδυ της Κυριακής στο Καραϊσκάκη, που τον φέρνει 7 βαθμούς πάνω από τους Πράσινους, στην κορυφή της Super League. Οι Ερυθρόλευκοι ήταν άκρως αποτελεσματικοί στο πρώτο μέρος, σκοράροντας 3 φορές στις 6 φάσεις που δημιούργησαν, απέναντι σε έναν σαστισμένο Παναθηναϊκό. Ο Μποτία άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, από κόρνερ του Φορτούνη στο 21ο λεπτό και πέντε λεπτά αργότερα (26′) σε υποδειγματική αντεπίθεση, ο Ελιουνούσι εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Σεμπά και με πλασέ, έκανε το 2-0. Ο Ολυμπιακός όμως δεν σταμάτησε και στο 44′ ο Ιντέγιε με καρφωτή κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Φορτούνη, έκανε το 3-0.Ο ρυθμός έπεσε στην επανάληψη με τους γηπεδούχους να αφήνουν χώρους στον Παναθηναϊκό. Στο 60ο λεπτό οι Πράσινοι έφτασαν «μια ανάσα» από την επίτευξη τέρματος, όταν ο Σιδηρόπουλος «είδε» πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μποτία στον Βιγιαφάνες. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λεντέσμα, που έστειλε τη μπάλα άουτ! Δεν άλλαξαν πολλά στη συνέχεια της αναμέτρησης, που βρήκε τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει την 29η διαδοχική νίκη του εντός έδρας στο ελληνικό πρωτάθλημα. Κορυφαίοι των νικητών οι Μάρτινς, Μποτία και Ελιουνούσι, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βιγιαφάνιες. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο (65′ λ.τρ. Λεάλι), Φιγκέιρας, Μποτία (71′ Βιάνα), Ντα Κόστα, Ρέτσος, Μιλιβόγεβιτς, Μαρτίνς, Ελιουνούσι, Φορτούνης, Σεμπά, Ιντέγε (90+1′ Καρντόσο). ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Κουλιμπαλί, Γουακάσο, Μολέντο, Κουτρουμπής, Ζέκα (56′ λ.τρ. Λουντ), Λεντέσμα, Βιγιαφάνιες, Ιμπάρμπο, Εμποκού (46′ Χουλτ), Λέτο (74′ Ρινάλντι). AddThis Sharing Buttons Share to FacebookShare to Google+Share to TwitterShare to PinterestShare to LinkedInShare to Περισσότερα…

ΑθλητικάΆνετο 3-0 για τον Ολυμπιακό επί του Παναθηναϊκού στο παραδοσιακό ντέρμπι