19.1 C
Serres

Νέα ήττα από ΑΠΟΕΛ κι έμεινε 2ος ο Ολυμπιακός

Date:

Οι Ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν με 2-0 από τον ΑΠΟΕΛ στην Κύπρο, στην τελευταία φάση των ομίλων του Europa League και προκρίθηκε σαν 2ος στους «32» της διοργάνωσης.

Αν και αρχικά ο Ολυμπιακός έδειξε διάθεση να κυνηγήσει το γκολ, σύντομα βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Με τη συμπλήρωση του 20λεπτου και σε μια βαθιά μπαλιά, ο Λεάλι έκανε άστοχη έξοδο, ο Σωτηρίου πέρασε την μπάλα από πάνω του και στο κατέβασμά της την βρήκε ο Ντα Κόστα και την έστειλε στα δίχτυα.

Από στημένη φάση έχασε ο Ολυμπιακός τη μεγάλη ευκαιρία στο 40′, όταν σε κόρνερ του Φορτούνη, ο Βιάνα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στο 76′ ο Πάουλο Μπέντο πέρασε στο παιχνίδι τον ορεξάτο Τσόρι Ντομίνγκες, όμως στο 83′ και σε αντεπίθεση του ΑΠΕΟΛ, ο Μοράις έδωσε «έτοιμο» γκολ στον Ντε Καμάρκγο, που είχε μπει πριν από δύο λεπτά, κι αυτός έκανε το 2-0.