Πρωταθλητής στον Α’ όμιλο της ΕΚΑΣΑΜΑΘ ο Πανσερραϊκός Κρι Κρι!

Πρωταθλητής στον Α’ όμιλο της ΕΚΑΣΑΜΑΘ!

Ρούπελ Σιδηροκάστρου – Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ: 63-90

Η ομάδα μπάσκετ εφήβων του Πανσερραϊκού Κρι Κρι έδωσε μέσα στη δύσκολη από… κλιματολογικής άποψης έδρα του «Ρούπελ» το τελευταίο παιχνίδι της κανονικής περιόδου που στέφθηκε με επιτυχία και αναδείχθηκε πανάξια πρωταθλήτρια στον α’ όμιλο της ΕΚΑΣΑΜΑΘ!

Παρά το πολύ κρύο που επικρατούσε στο κλειστό γυμναστήριο του Σιδηροκάστρου, οι «κόκκινοι» προσπάθησαν να μπουν δυνατά στον αγώνα, τόσο στην άμυνα και όσο και στην επίθεση. Το «οχυρό» όμως ήταν επίσης ανταγωνιστικό και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με επιμέρους σκορ 14-20. Στη δεύτερη περίοδο οι παίχτες του Φώτη Κοκολιού και του Σταύρου Ιωσηφίδη «ανέβασαν στροφές» και επέβαλλαν το ρυθμό τους, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τους βρει πρωτοπόρους με σκορ 28-45. Η εικόνα αυτή δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος με αποτέλεσμα το τελικό σκορ να διαμορφωθεί στο 63-90.
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο αρχηγός της ομάδας Χρήστος Γρίψιος δεν ακολούθησε την αποστολή λόγω ίωσης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 14-25, 16-20, 19-19
ΤΕΛΙΚΟ: 63-90

Πανσερραϊκός Κρι Κρι (Κοκολιός): Καϊμακάμης 7, Αποστολίδης 4, Αναστασιάδης 4, Αραπάκης 8, Τσιαντής 2, Κοπίλης 22(3), Καμήλαλης, Μπουναρτζής 8, Κιουρκτσής 3, Χρυσοστομίδης 13(3), Πλατνάρης 15(2), Καλοβελόνης 4.
M.V.P.: Ανέστης Κοπίλης

Αξιοσημείωτο επίσης το γεγονός ότι η ομάδα εφήβων του Πανσερραϊκού Κρι Κρι η οποία «μετρά» μόλις 5 μήνες ζωής και οι μισοί της παίκτες είναι τελειόφοιτοι μαθητές Λυκείου, κατόρθωσε να πρωταγωνιστήσει στον όμιλό της και να προκριθεί πανάξια στην επόμενη φάση εξασφαλίζοντας ταυτόχρονα το σχετικό πλεονέκτημα έδρας. Έτσι, την προσεχή Κυριακή 28.1.2018 και ώρα 17:00 στο γήπεδο της Ομόνοιας η ομάδα θα αντιμετωπίσει τον Αστέρα Καβάλας για την προ-ημιτελική φάση το πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

ΑθλητικάΠρωταθλητής στον Α’ όμιλο της ΕΚΑΣΑΜΑΘ ο Πανσερραϊκός Κρι Κρι!