21.3 C
Serres

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Χάλκινο μετάλλιο στη σπάθη κατέκτησε ο Τριανταφύλλου

Date:

Το χάκλινο μετάλλιο στη σπάθη Β στους Παραολυμπαικούς Αγώνες του Τόκιο κατέκτησε ο Πάνος Τριανταφύλλου. Ο Έλληνας πρωταθλητή επικράτησε με 15-6 του Γάλλου Βαλέτ και εξασφάλισε το πρώτο μετάλλιο για την ελληνική αποστολή.

Πάνος Τριανταφύλλου. Ο Έλληνας πρωταθλητή επικράτησε με 15-6 του Γάλλου Βαλέτ και εξασφάλισε το πρώτο μετάλλιο για τη

Ο Τριανταφύλλου πραγματοποίησε μία εξαιρετική πορεία και στα ημιτελικά ηττήθηκε με 15-9 από τον Πολωνό Κάστρο.

Η ήττα αυτή δεν τον επηρέασε στον μικρό τελικό. Απέναντι στον Βαλέτ, που έχει στη συλλογή του δύο παραολυμπιακά μετάλλια ήταν εξαιρετικός, επικράτησε με 15-9 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

πηγή ΑΠΕ-ΜΠΕ.

ΑθλητικάΠαραολυμπιακοί Αγώνες: Χάλκινο μετάλλιο στη σπάθη κατέκτησε ο Τριανταφύλλου