20.9 C

Άλμα ανόδου από το Λεβαδειακό

Ο Λεβαδειακός συνέχισε την προέλασή του στον Α΄ όμιλο της Super League 2 περνώντας νικηφόρα και από τη Μυτιλήνη.

Στον εναρκτήριο αγώνα της 21ης ημέρας οι πρωτοπόροι του γκρουπ Βοιωτοί επιβλήθηκαν με 3-0 του Αιολικού στην έδρα του και αποσπάστηκαν έξι βαθμούς από τη δεύτερη Λάρισα και συνεχίζουν να έχουν τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου συμπλήρωσε έξι συνεχείς επιτυχίες και είναι πια το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την άνοδο, έχοντας πολύ ευνοϊκό πρόγραμμα στη συνέχεια. Ο Αιολικός, από την πλευρά του, δεν έχει νίκη στα οκτώ τελευταία παιχνίδια (0-5-3) και πιέζεται αρκετά.

Οι «πράσινοι» τελείωσαν με το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν 2-0 με τα γκολ του Πολέτο στο 11ο λεπτό με πέναλτι και του Τσιριγώτη στο 45΄+2. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 89΄ ο Μπαΐροβιτς, επίσης με πέναλτι.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία (ρεπό: Μακεδονικός, Αναγέννηση Καρδίτσας):

Αιολικός – Λεβαδειακός 0-3