ΑΠΟΡΡΙΦΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΕ ΑΙΤΗΜΑ ΤΟΥ Δ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ ΓΙΑ ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ POS
Date:
Ο Δικηγορικός Σύλλογος Σερρών , μαζί με αυτόν της Δράμας , τόλμησαν και υπέβαλλαν αίτημα προσωρινής διαταγής στο ΣτΕ , με σκοπό να σταματήσει άμεσα η υποχρέωση τοποθέτησης μηχανημάτων pos , που συνεπάγεται υπέρογκες χρεώσεις από τις τράπεζες .
Σήμερα η αντιπρόεδρος του ΣτΕ απέρριψε το αίτημα μας , με την αιτιολογία οτι δεν αποδείχθηκε η ύπαρξη ανεπανορθωτης βλάβης των δικηγόρων .
Σεβαστή η απόφαση , παρότι διαφωνούμε .
Ήδη λοιπόν από σήμερα , κάποιοι συνδικαλιστές του γλυκού νερού , που απολαμβάνουν τις πολυήμερες διακοπές τους ή κρύβονται πίσω από διαφορα προσχήματα , άρχισαν να μας επιτίθενται , γιατί λέει , οτι με την αίτηση μας για την έκδοση προσωρινής διαταγής και την απόρριψη της , ουσιαστικά δημιουργήθηκε προκριμα και για τις αιτήσεις ακύρωσης , που ακολουθούνε . Άρα θα απορριφθούν και αυτές . Άρα , κακώς υποβάλλαμε αίτηση αναστολής .
Σ αυτούς τους κυρίους , προκαταβολικά , θέλω να τους πω οτι και εγώ και ο Τασος ο Πουλιος , πάντοτε μπήκαμε μπροστά με προτάσεις και πρωτοβουλίες σε όλα τα μεγάλα ζητήματα του κλάδου . Και αυτό θα συνεχίσουμε να κάνουμε . Με γνώμονα πάντα το καλό των συναδέλφων . Έτσι πράξαμε και στη συγκεκριμένη περίπτωση .
Σήμερα η αντιπρόεδρος του ΣτΕ απέρριψε το αίτημα μας , με την αιτιολογία οτι δεν αποδείχθηκε η ύπαρξη ανεπανορθωτης βλάβης των δικηγόρων .
Σεβαστή η απόφαση , παρότι διαφωνούμε .
Ήδη λοιπόν από σήμερα , κάποιοι συνδικαλιστές του γλυκού νερού , που απολαμβάνουν τις πολυήμερες διακοπές τους ή κρύβονται πίσω από διαφορα προσχήματα , άρχισαν να μας επιτίθενται , γιατί λέει , οτι με την αίτηση μας για την έκδοση προσωρινής διαταγής και την απόρριψη της , ουσιαστικά δημιουργήθηκε προκριμα και για τις αιτήσεις ακύρωσης , που ακολουθούνε . Άρα θα απορριφθούν και αυτές . Άρα , κακώς υποβάλλαμε αίτηση αναστολής .
Σ αυτούς τους κυρίους , προκαταβολικά , θέλω να τους πω οτι και εγώ και ο Τασος ο Πουλιος , πάντοτε μπήκαμε μπροστά με προτάσεις και πρωτοβουλίες σε όλα τα μεγάλα ζητήματα του κλάδου . Και αυτό θα συνεχίσουμε να κάνουμε . Με γνώμονα πάντα το καλό των συναδέλφων . Έτσι πράξαμε και στη συγκεκριμένη περίπτωση .
Ακόμη να θυμίσω οτι , όταν ψηφιζόταν η διάταξη για τις εκλογές στα σωματεία ( πρωτοβουλία δίκη μου και του Γιαννη Θεοφύλακτου ) ήμουν μόνος από όλους τους Προέδρους στη Βουλή , προσπαθώντας μέχρι τελευταία στιγμή να διασφαλίσω την ψήφιση της . Και αυτο , παρότι πρόεδρος μεγάλου Συλλόγου με είχα συμβουλέψει να μην ασχοληθώ , γιατί αυτό δεν πρόκειται να περάσει .