26.4 C

Αστέρας Τρίπολης – Πανσερραϊκός 1-2 |HIGHLIGHTS

Στον «μικρό» τελικό του φιλανθρωπικού τουρνουά της Novibet στον Βόλο, ο Πανσερραϊκός επικράτησε με 2-1 του Αστέρα Τρίπολης με ανατροπή και κατέλαβε την 3η θέση.

Δέκα ημέρες πριν από τη σέντρα της Super League, η ομάδα των Σερρών άφησε θετικές εντυπώσεις, αντίθετα με τους Αρκάδες που προβλημάτισαν με την εμφάνισή τους. Με τον Στάικο στην προσπάθεια του να απομακρύνει στο 53ο λεπτό να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του έκανε το 1-0 ο Αστέρας, αλλά ο Πανσερραϊκός απάντησε με δύο γκολ, με τον Μασκανάκη στο 67ο λεπτό και τον Τομάς στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ενός λεπτού σιγή κράτησαν όλοι στο Πανθεσσαλικό, στη μνήμη του αδικοχαμένου Μιχάλη.

Στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα, με τον Πανσερραϊκό πάντως να κερδίζει τις εντυπώσεις και καλύτερη φάση το δυνατό σουτ του Μπαΐροβιτς που πέρασε άουτ. Ο Αστέρας ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο μέρος. Με τον Στάικο στην προσπάθεια του να απομακρύνει στο 53ο λεπτό να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας το 1-0 για τους Αρκάδες. Όμως, η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα, αφού στο 67’ ο Μασκανάκης νίκησε τον Παπαδόπουλο από κοντά για το 1-1, με το γκολ να προέρχεται από διπλό λάθος: Πρώτα με τον Βαλιέντε να χάνει την μπάλα έξω από την περιοχή και εν συνεχεία ο Έλληνας κίπερ να μην μπλοκάρει σταθερά. Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τομάς διαμόρφωσε το τελικό 2-1 υπέρ του Πανσερραϊκού.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Ζουκάνοβιτς, Άλβαρες, Μουνάφο, Αλάγκμπε, Καλτσάς, Σίτο, Μάντζης

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Τσόβαν, Πεταυράκης, Γκοτζαμανίδης, Χάγιεκ, Πηλέας, Στάικος Ντάνκερλουλ, Γούλερι, Στίνα, Χατζηστραβός, Μπαΐροβιτς.

ΑθλητικάΑστέρας Τρίπολης - Πανσερραϊκός 1-2 |HIGHLIGHTS