28.6 C
Serres

Αυτή είναι η ελληνική αποστολή στους Ολυμπιακούς Αγώνες: Οι 101 αθλητές και αθλήτριες που πάνε Παρίσι

Date:

Η Ελλάδα για πρώτη φορά μετά το Λονδίνο το 2012, θα πάει με τριψήφιο αριθμό σε Ολυμπιακούς Αγώνες, αφού θα συμμετέχει με 101 αθλητές και αθλήτριες, χάρη στην πρόκριση της Εθνικής ομάδας μπάσκετ των ανδρών (το 2012 συμμετείχαμε με 103 αθλητές και αθλήτριες).

Το μόνο τυπικό που μένει είναι να ανακοινώσει την 12άδα που θα πάει στο Παρίσι ο Βασίλης Σπανούλης, για να κλείσει και η ονομαστική λίστα.

Πριν από την πρόκριση της εθνικής, η αποστολή είχε ήδη 89 αθλητές και αθλήτριες.

Η διοργάνωση στο Παρίσι ξεκινά στις 26 Ιουλίου (το τουρνουά ποδοσφαίρου ξεκινά παραδοσιακά δύο ημέρες πριν) και ολοκληρώνεται στις 11 Αυγούστου.

Η πρώτη χρονικά συμμετοχή στο Παρίσι θα είναι αυτή του χρυσού Ολυμπιονίκη της κωπηλασίας Στέφανου Ντούσκου, που θα αγωνιστεί στις 9 το πρωί τοπική (10 Ελλάδος) την 27η Ιουλίου.

Η Ελληνική ομάδα για το Παρίσι

Στίβος (14)

  1. Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (100/200μ)
  2. Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (20χλμ βάδην)
  3. Κυριακή Φιλτισάκου (20χλμ βάδην)
  4. Τατιάνα Γκούσιν (ύψος)
  5. Παναγιώτα Δόση (ύψος)
  6. Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ)
  7. Ελένη Πόλακ (επί κοντώ)
  8. Αριάδνη Αδαμοπούλου (επί κοντώ)
  9. Σταματία Σκαρβέλη (σφυροβολία)
  10. Ελίνα Τζένγκο (ακοντισμός)
  11. Μίλτος Τεντόγλου (μήκος)
  12. Εμμανουήλ Καραλής (επί κοντώ)
  13. Χρήστος Φραντζεσκάκης (σφυροβολία)
  14. Μιχάλης Αναστασάκης (σφυροβολία)

Γυμναστική (1)

  1. Λευτέρης Πετρούνιας (ενόργανη, κρίκοι)

Κολύμβηση (16)

  1. Κρίστιαν Γκολομέεβ (50μ ελεύθερο)
  2. Στέργιος Μπίλας (50μ ελεύθερο)
  3. Απόστολος Χρήστου (100μ ύπτιο, 200μ ύπτιο)
  4. Άννα Ντουντουνάκη (100μ πεταλούδα)
  5. Απόστολος Σίσκος (200μ ύπτιο)
  6. 4X100μ ελεύθερο ανδρών (+1 αθλητής)*
  7. Βαγγέλης Μακρυγιάννης (100μ ύπτιο)
  8. Δημήτρης Μάρκος (800μ ελεύθερο)
  9. Απόστολος Παπαστάμος (400μ μεικτή)
  10. Οδυσσέας Μελαδίνης (4Χ100μ ελεύθερο)
  11. Παναγιώτης Μπολάνος (4Χ100μ ελεύθερο)
  12. Γεωργία Δαμασιώτη – 100μ πεταλούδα
  13. Νόρα Δράκου – 50μ ελεύθερο
  14. 4Χ100μ μεικτή ανδρών – γυναικών (+1 αθλητής)*
  15. 4Χ200μ ελεύθερο ανδρών (+2 αθλητές)*

*Τρεις αθλητές θα προστεθούν στις σκυτάλες από την ΚΟΕ

Μαραθώνια κολύμβηση (1)

  1. Άλκης Κυνηγάκης  (10χλμ)
  • Καλλιτεχνική κολύμβηση (2)
  1. Ευαγγελία Πλατανιώτη (ντουέτο)
  2. Σοφία Μαλκογεώργου (ντουέτο) 

Μπάσκετ (12)

Εθνική ανδρών*

*Αναμένεται η ανακοίνωση του ρόστερ

Τένις (4)

  1. Στέφανος Τσιτσιπάς (απλό, διπλό ανδρών, διπλό μεικτό)
  2. Μαρία Σάκκαρη (απλό, διπλό γυναικών, διπλό μεικτό)
  3. Πέτρος Τσιτσιπάς (διπλό ανδρών)
  4. Δέσποινα Παπαμιχαήλ (διπλό γυναικών)

Ποδηλασία (1)







  1. Γιώργος Μπούγλας (ποδηλασία δρόμου)

Πάλη (3)

  1. Γιώργος Κουγιουμτσίδης (74κ ελευθέρας)
  2. Νταουρέν Κουρουγκλίεφ (86κ ελευθέρας)
  3. Μαρία Πρεβολαράκη (53κ ελευθέρας)

Τζούντο (2)

  1. Ελισάβετ Τελτσίδου (70κ)
  2. Θόδωρος Τσελίδης (90κ)

Σκοποβολή (5)

  1. Άννα Κορακάκη (10 αεροβόλο πιστόλι)
  2. Χριστίνα Μόσχη (10μ αεροβόλο πιστόλι)
  3. Εμμανουέλα Κατζουράκη (σκιτ)
  4. Μάκης Μίτας (σκιτ)
  5. Μπάμπης Χαλκιαδάκης (σκιτ)

Μεικτό ομαδικό σκιτ*

*Θα επιλεγεί στην πορεία ο παρτενέρ της Κατζουράκη που θα είναι από την υπάρχουσα αποστολή

Πόλο (26)

Εθνική ομάδα ανδρών:

  1. Μάνος Ζερδεβάς
  2. Παναγιώτης Τζωρτζάτος
  3. Ντίνος Γενηδουνιάς
  4. Δημήτρης Σκουμπάκης
  5. Στάθης Καλογερόπουλος
  6. Γιάννης Φουντούλης
  7. Αλέξανδρος Παπαναστασίου
  8. Νίκος Γκίλλας
  9. Στέλιος Αργυρόπουλος Κανακάκης
  10. Νίκος Παπανικολάου
  11. Κώστας Κάκαρης
  12. Δημήτρης Νικολαϊδης
  13. Άγγελος Βλαχόπουλος

Εθνική ομάδα γυναικών:

  1. Ιωάννα Σταματοπούλου
  2. Χρυσούλα Διαμαντοπούλου
  3. Ελευθερία Πλευρίτου
  4. Μαργαρίτα Πλευρίτου
  5. Βασιλική Πλευρίτου
  6. Ιωάννα Χυδηριώτη
  7. Νικολέτα Ελευθεριάδου
  8. Ελένη Ξενάκη
  9. Αλεξάνδρα Ασημάκη
  10. Μαρία Πάτρα
  11. Ειρήνη Νίνου
  12. Αθηνά Γιαννοπούλου
  13. Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη

Κωπηλασία (7)

  1. Στέφανος Ντούσκος (σκιφ)
  2. Χριστίνα Μπούρμπου (δίκωπος)
  3. Ευαγγελία Αναστασιάδου (δίκωπος)
  4. Ζωή Φίτσιου (διπλό σκιφ ελαφρών βαρών)
  5. Μιλένα Κοντού (διπλό σκιφ ελαφρών βαρών)
  6. Αντώνης Παπακωνσταντίνου (διπλό σκιφ ελαφρών βαρών)
  7. Πέτρος Γκαϊδατζής (διπλό σκιφ ελαφρών βαρών)

Ιππασία (1)

  1. Ιόλη Μυτιληναίου (υπερπήδηση εμποδίων)

Ξιφασκία (1)

  1. Δώρα Γκουντούρα (σπάθη)

Ιστιοπλοΐα (4)

  1. Βύρωνας Κοκκαλάνης (IQFoil)  
  2. Κάμερον Μαραμενίδης (φόρμουλα κάιτ)
  3. Αριάδνη Σπανάκη (470)
  4. Οδυσσέας Σπανάκης (470)

Πινγκ πονγκ (1)

  1. Παναγιώτης Γκιώνης (απλό)
ΑθλητικάΑυτή είναι η ελληνική αποστολή στους Ολυμπιακούς Αγώνες: Οι 101 αθλητές και...

Ειδήσεις
ΣΧΕΤΙΚΕΣ

Παρίσι 2024: Αποκλείστηκαν 3.570 ύποπτα άτομα

Οι Αρχές της Γαλλίας απέκλεισαν από τους Ολυμπιακούς και...

ΑΕΚ: «Κλείδωσε» η ώρα για το πρώτο παιχνίδι του Conference League στην OPAP Arena

Η ΑΕΚ συνεχίζει την καλοκαιρινή της προετοιμασία, ενόψει και...

«Ασημένια» η Μακρή στα 10χλμ. νέων γυναικών

Το δεύτερο μετάλλιό της πανηγυρίζει η ελληνική ομάδα που...

Παρίσι 2024: Μια από τις πρόβες της Τελετής Έναρξης ορίστηκε για τις 16 Ιουλίου

Η πρόβα της Τελετής Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων του...

Μοίρασε τη δημοσίευση:


Κάνε Εγγραφή!

Τελευταία Νέα